kredyt we frankach Eurobank

Kredyt we frankach Eurobank

Eurobank to typowe kredyty we frankach oparte o mechanizm indeksacji. Sama marka została wycofana z Polski w 2019 roku i wchłonięta przez Millennium Bank, który jest jej prawnym następcą. W Eurobanku saldo kredytu wyrażone było we frankach, a wszystkie raty były spłacane w złotówkach po ich wcześniejszym przeliczeniu przez bank. Bank udzielał kredytu w złotówkach, a na swoim koncie księgował dług we frankach, co rodzi szereg wątpliwości natury prawnej, chociażby czy bank w ogóle miał rezerwy franka szwajcarskiego, w którym udzielał kredytów

Eurobank sam ustalał kurs, po którym następowała zamiana złotówek na franki. Oznacza to, że już przy wypłacie kredytu przelicznik CHF na PLN działał na niekorzyść klienta, ponieważ wynikał z tabeli kursowej, o której nie było mowy w umowie. Podobnie, przy spłacie rat kredytu, bank zawyżał kurs CHF do PLN, tak żeby raty kredytu były większe. Takie działanie banku nie zostało w żaden sposób opisane w umowie i jest obecnie kwalifikowane jako niedozwolona klauzula, która jest jedną z podstaw do stwierdzenia nieważności umowy kredytu CHF.
Takie podejście jest zakazane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o czym przypomina on w licznych rozstrzygnięciach na korzyść Frankowiczów.

Kredyty frankowe Eurobank – niedozwolone klauzule

Kredyty frankowe w EuroBanku zawierają niedozwolone klauzule. Pierwsza z nich najbardziej powszechna jest klauzula indeksacyjna – czyli „serce kredytu”. Zamiana złotego na franka odbywa się na zasadach niezgodnych z przepisami prawa. 

Zgodnie z decyzją TSUE z 2019 roku, którą potwierdził także w 2021 roku oraz obecnym orzecznictwem polskich Sądów, jeżeli w umowie znajduje się niedozwolone zapisy, należy je z umowy usunąć, a jeśli te zapisy są kluczowe dla umowy – decydują o tym czy może być ona wykonana, to należy unieważnić całą umowę. W praktyce oznacza to, że ze względu na konstrukcje mowy frankowej, można się domagać odfrankowienia lub unieważnienia kredytu. Obecnie najbardziej popularnym trendem jest unieważnienie kredytu, a Frankowicze wygrywają ponad 90% spraw z nim związanych.

Czytaj także: Kolejna wygrana Frankowiczów – wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 roku

Kredyt we frankach EuroBank — ugody dla Frankowiczów bez przełomu

W przypadku EuroBanku, Frankowicze nie mają co liczyć na żadne ugody frankowe. Poprzedni właściciel Societe Generale, przekazując udziały do Millennium Banku, zadeklarował się, że pokryje koszty portfela frankowego. Oznacza to, że bank po przegranym procesie otrzymuje zwrot kosztów z Societe Generale, natomiast w przypadku gdyby EuroBank zawarł ugody frankowe, Societe Generale nie jest już zobligowane do pokrycia kosztów. 

Eurobank (obecnie Millennium Bank), nie ma więc żadnych powodów, by proponować ugody Frankowiczom, bo jak doskonale wiemy, banki proponują ugody nie z troski o przyszłość Frankowiczów, ale w trosce o własne zyski, a gdy te nie są zagrożone, to bank nie ma powodu, by oferować ugody.

Dlatego w przypadku Frankowiczów EuroBanku, jedynym sposobem, aby pozbyć się kredytu CHF, jest wygranie sprawy przed Sądem, co jest dość prawdopodbne – kredyty z Eurobanku to typowe kredyty frankowe, a Frankowicze wygrywają 98% takich spraw.

Eurobank kredyt we frankach – co dalej

Jeżeli chodzi o kredyt we frankach w Eurobanku, to w zależności od czasu podpisania umowy i placówki banku, w którym podpisanie umowy miało miejsce, zapisy w umowie kredytu frankowego mogą się znacząco od siebie różnić, dlatego nie warto podejmować kroków przeciwko bankowi samemu i lepiej skorzystać z usług adwokata.

Jeśli chcesz pozwać bank o kredyt we frankach, to nie czekaj dłużej. W Sądach jest już prawie 150 tysięcy spraw przeciwko bankom, a liczba ta ciągle rośnie, dlatego każdy dzień zwłoki przełoży się na dłuższy czas rozpatrywania sprawy przed Sądem – ponieważ utknie ona w kolejce podobnych spraw.

Już dziś zadzwoń do kancelarii Rajkowska lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my pomożemy Ci pozbyć się kredytu frankowego raz na zawsze.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM