Kredyt we frankach a inflacja

Kredyt we frankach a inflacja

Wbrew pozorom inflacja ma bardzo duże znaczenie w kwestii kredytów we frankach. Wraz z inflacją podnoszone są bowiem stopy procentowe. Szwajcarski Bank Centralny, także podniósł referencyjną stopę procentową. W dodatku, jeżeli inflacja w Polsce, wymknie się rządzącym spod kontroli to, kurs złotego ulegnie znacznemu osłabieniu. W efekcie zmieni się parytet wymiany CHF do PLN, co w połączeniu z rosnącymi w Szwajcarii stopami procentowymi, wpłynie na znaczny wzrost wysokości raty kredytu frankowego.

W dodatku inflacja wpływa na wzrost kosztów życia i ogólną drożyznę, która przełoży się także na wzrost kosztów obsługi prawnej sprawy. Dlatego nie warto czekać i najlepiej jak najszybciej pozwać bank.

Czytaj także: Kancelarie frankowe typu sp. z o.o. zostaną zlikwidowane? ostrzegamy

Kredyt we frankach a WIBOR/WIRON

WIBOR nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość raty kredytu we frankach. Kredyty frankowe oprocentowane są stawką SARON3M. WIBOR będzie miał jednak wpływ na kredyt we frankach w przypadku jego przewalutowania w ramach zawarcia ugody z bankiem. Ugody frankowe mogą się więc okazać pułapką, ponieważ mimo zamiany franka na złotego po wskazanym przez bank kursie, oprocentowanie zmieni się ze stawki SARON na WIBOR i może okazać się, że rata kredytu pozostanie na tym samym poziomie, a “wygranym” na ugodzie zostanie bank, a nie Frankowicz.

Dlatego wszelkie propozycje ugodowe warto konsultować z adwokatem.

Co dalej z Frankowiczami

Jeżeli chodzi o Frankowiczów, to warto pozwać bank i pozbyć się kredytu CHF raz na zawsze. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo finansowe w nadchodzącym kryzysie. Żeby to zrobić, należy zacząć od konsultacji swojego kredytu frankowego z adwokatem poprzez telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM