kredyt indeksowany

Kredyt indeksowany do waluty obcej (franka, euro, dolara)

Kredyt indeksowany do waluty obcej, to kredyt, którego saldo zadłużenia wyrażone zostaje w polskim złotym, ale w momencie wypłaty kredytu zostaje ono przeliczone na walutę obcą poprzez tzw. indeksację. Mamy tu więc do czynienia z pewnym paradoksem, mianowicie kwota kredytu jest wyrażona w złotych, wypłata kredytu następuje w złotych i sam kredyt spłacany jest w złotych, mimo to nazywa się kredytem walutowym. Budzi to wiele sprzeczności i rodzi pytanie, czy banki w ogóle miały walutę, w której udzielały kredyt, czy po prostu w zamian za złotówki dopisywały sobie dług np. we franku szwajcarskim.

Kredyty indeksowane do waluty obcej, najczęściej do franka szwajcarskiego były udzielane przez następujące banki:
mBank;
Polbank;
Millennium Bank;
Santander Bank;
GE Money Bank (obecnie BPH).

Kredyt indeksowany - jakie roszczenia mają frankowicze, co orzekają Sądy

Kredytobiorca, decydując się na umowę kredytu indeksowanego do waluty obcej wie jaką kwotę kredytu uzyska, nie wie jednak jaką kwotę będzie musiał do banku oddać, a potencjał wzrostu jego salda zadłużenia teoretycznie jest nieograniczony, czego nie uwzględniały żadne symulacje przedstawiane Frankowiczom przed udzieleniem im kredytu.

W kredytach indeksowanych Sądy zazwyczaj orzekają nieważność umowy kredytu. Oznacza to, że bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie Frankowicz musi oddać do banku jedynie pożyczoną kwotę, z dnia jej wypłaty, w polskich złotych, bez żadnych odsetek, marż, prowizji. Często oznacza to, że jeżeli kredytobiorca rzetelnie spłacał raty kredytu, mógł sumarycznie oddać do banku więcej niż pożyczył (raty były często zawyżone nawet dwukrotnie) i będzie mógł cieszyć się wolnością finansową.

W przypadku kredytów indeksowanych do franka można także walczyć o zwrot nienależnych Ubezpieczeń Niskiego Wkładu Własnego, czy polisolokat.

Czytaj także: Porównywarki kancelarii frankowych, czy warto z nich korzystać ?

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię anulowanie umowy kredytu CHF, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z kancelarią Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych i przekonaj się co możemy dla Ciebie zrobić. 

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM