kredyt frankowy a wynajem mieszkania

Kredyt Frankowy a wynajem Mieszkania

Osoby z kredytem frankowym, które zdecydowały się na wynajem mieszkania, także mogą domagać się stwierdzenia nieważności umowy frankowej. Sytuacja, w której Frankowicze, decydowali się wynająć mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym i uzyskać dochód z tego tytułu była dość powszechna. Można wyróżnić trzy podstawowe grupy takich Frankowiczów:

Frankowicze, którzy zakupili mieszkanie na cele prywatne, a dopiero po czasie zdecydowali się je wynająć.

Frankowicze, którzy mając swoje mieszkanie, postanowili przeznaczyć kredyt na kupno mieszkania typowo pod wynajem.

Frankowicze, którzy zakupili mieszkania na cele inwestycyjne, związane z najmem mieszkań.

Najem mieszkania a pozew frankowy

W najlepszej sytuacji są Frankowicze, którzy na początku wzięli kredyt na własne mieszkanie. Dość powszechna jest sytuacja, że pierwsze własnościowe mieszkanie, było niewielkie, dostosowane do potrzeb pary, a wraz z powiększeniem rodziny, Frankowicze decydowali się na zmianę mieszkania na większe, podczas gdy stare mieszkania zostawało przeznaczone pod najem (bardzo często wzrost salda zadłużenia i spadek wartości mieszkań sprawiał, że sprzedaż byłaby nieopłacalna i nie pokryłaby zobowiązań).

Takie osoby, które w momencie brania kredytu przeznaczały go na prywatne cele mieszkaniowe, podlegają prawnej ochronie konsumentów, nawet jeżeli później zmieniło się przeznaczenie nieruchomości. W praktyce oznacza to, że zaliczają się do grupy Frankowiczów, która wygrywa ponad 98% spraw z bankami i raczej bez większych problemów uzyskają stwierdzenie nieważności umowy kredytu CHF.

Czytaj także: Kancelarie Frankowe Łódź

Zakup drugiego i kolejnego mieszkania na kredyt frankowy

Część Frankowiczów mających już swoje mieszkania, często zamożnych, decydowała się wykorzystać kredyt frankowy, na zakup mieszkania lub mieszkań pod wynajem, aby czerpać z tego tytułu pasywny dochód. W takim przypadku Frankowicze raczej nie są traktowani jak konsumenci i nie podlegają ochronie prawnej z tego tytułu. Zdecydowanie bliżej im do rozpatrywania jako przedsiębiorców Frankowych. Ewentualnie, jeżeli wynajmowi podlegało tylko jedno mieszkanie, można by skorzystać z interpretacji prawa podatkowego, że nie stanowi to działalności gospodarczej, a np. mieszkanie mogło być przeznaczone dla dorastających dzieci. W przypadku większej liczby mieszkań będzie to bardzo trudne.

Od 2021 roku i decyzji Sądu Najwyższego, status konsumenta nie ma jednak, aż tak dużego znaczenia, jak wcześniej. Obecnie kredyt frankowy na zakup drugiego i kolejnego mieszkania można unieważnić na podstawie przepisów ogólnych kodeksu cywilnego, wykazując, że frank szwajcarski w umowie nie występował jako element fizyczny, ale jako wirtualny miernik wartości zobowiązania. Jest to wykazanie, że kredyt hipoteczny to w istocie zakamuflowany swap walutowo-procentowy. Taka interpretacja już wielokrotnie znalazła potwierdzenie w orzecznictwie Polskich Sądów.

Obecnie można stwierdzić nieważność praktycznie każdego kredytu CHF, w zależności od rodzaju sprawy będzie to jednak wymagać od prawnika odpowiednio większego zaangażowania swojego czasu, co przełoży się na koszty prowadzenia sprawy frankowej.

Nie warto czekać. Skontaktuj się z adwokatem już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy i pozbądź się kredytu CHF.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM