rata kredytu frankowego

Kredyt frankowy a Saron – rata znowu wzrośnie

Przez blisko 11 lat, wskaźnik ustalający oprocentowanie kredytów frankowych SARON (odpowiednik polskiego WIBORu), oscylował w granicach zera, często będąc nawet pod kreską. Ujemna stopa depozytowa, w praktyce oznacza to, że inwestorzy chcący przechowywać franka szwajcarskiego musieli za to płacić, ale i tak im się to opłacało, ze względu na stabilny wzrost kursu franka.

Te czasy dobiegają jednak końca. Jeszcze przed Świętami Bożego narodzenia, SARON 3M (od 1 stycznia 2022 roku prawny następca LIBOR 3M), przekroczył 0,5%. Wynika to z rosnącej inflacji, która w Szwajcarii i tak jest “zaledwie” na poziomie kilku procent. Szwajcaria jednak reaguje, podwyżką stóp procentowych, próbując uniknąć jej dalszego wzrostu — chce zdławić inflację już w jej początkowej fazie.

Wraz ze wzrostem wartości wskaźnika SARON, nieubłaganie wzrosną także raty kredytu frankowego — na tej samej zasadzie jak w przypadku złotówkowiczów. Ewentualny wzrost SARON o 4-5 % może skutkować dwukrotnym wzrostem raty kredytu. Zupełnie inaczej niż w przypadku WIBOR, takie wzrosty są jednak praktycznie nierealne. Eksperci przewidują niewielkie podwyżki, które jednak i tak przełożą się na kilkunastu procentowy wzrost raty kredytu, a w przypadku powrotu kursu franka szwajcarskiego do wzrostów, raty kredytu frankowego mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent — wiele zależy tu od rozwoju wojny w Ukrainie i stopnia recesji w światowej gospodarce.

Czytaj także: Zwrot opłat okołokredytowych – ubezpieczenia i prowizji w kredycie CHF

Rata kredytu frankowego

Rata kredytu frankowego jest liczona jako suma wzrostu stopy oprocentowania kredytu (SARON3M/6M) oraz wzrostu kursu franka do Polskiego złotego. Ponieważ rata kredytu frankowego zależy bezpośrednio od łącznego salda zadłużenia i czasu pozostałego do jego spłaty, okazuje się, że wzrost Stopy procentowej nawet o 2-3%, połączony ze wzrostem kursu franka o 60-80 groszy, może przełożyć się nawet na dwukrotny wzrost wysokości raty kredytu.

Dlatego lepiej nie czekać i jak najszybciej pozwać bank. Pod koniec 2022 roku, Frankowicze wygrywali aż 98,5% spraw

Kancelaria Rajkowska — pomoc Frankowiczom

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu frankowego, nie czekaj i już dziś zacznij myśleć o pozwaniu banku. Skonsultuj swój kredyt z adwokatem. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy znajdujący się poniżej.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM