Kredyt Bank - Kredyty we frankach

Kredyt Bank — kredyt we frankach

Kredyt bank, kredyt we frankach to klasyczny kredyt indeksowany. Kredyt Bank (po restrukturyzacji BZ WBK, a ostatecznie Santander Bank Polska) swoje kredyty „Ekstralokum” nazwał kredytami „denominowanymi waloryzowanymi”. Takie kredyty wypłacane były w złotych. Kwota, jaką otrzymywał kredytobiorca, była od początku znana i określona w umowie. Natomiast saldo zadłużenia było przeliczane na walutę obcą — franka szwajcarskiego. W związku z tym wysokość rat zależała bezpośrednio od kursu CHF ustalanego subiektywnie przez bank według własnych tabeli kursowych, co jest rażącym naruszeniem interesów konsumenta i zostało przez Sąd określone mianem klauzuli niedozwolonej — abuzywnej. Np. jeżeli saldo kredytu we frankach w kredyt Banku jest wyrażone w CHF, to kredytobiorca nie wie jaką kwotę będzie musiał ostatecznie do banku zwrócić, co narusza interes konsumenta. W umowie z bankiem znajduje się bardzo wiele takich nieprawidłowości.

Jak można pozbyć się kredytu frankowego w Kredyt Banku

Kredytu frankowego w Kredyt Banku można się pozbyć poprzez jego unieważnienie lub odfrankowienie. Przez wiele lat sytuacja Frankowiczów była trudna, ponieważ Polskie Sądy starały się “iść na rękę bankom”, a polskie prawo wiele kwestii pozostawiało nie wyjaśnionych. Ostatecznie sprawa Frankowiczów trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie znalazła zakończenie w wyroku TSUE z 2019 roku i jego potwierdzeniu w roku 2021. Na mocy swoich orzeczeń TSUE stwierdził, że jeżeli umowa zawiera abuzywne zapisy, które naruszają prawa konsumenta, to powinny one zostać usunięte z umowy. Przykładem takiego zapisu w Kredyt Banku jest właśnie mechanizm indeksacyjny, który odpowiada za przeliczanie złotego na Franka przy obliczaniu salda zadłużenia i przy spłacie rat. Usunięcie tego zapisu może spowodować dwie sytuacje. W pierwszym przypadku kredyt zostanie odfrankowiony i pozostawiony w mocy jako kredyt złotówkowy oprocentowany stawką LIBOR3M + marżą banku, a bank zwróci dokonane z biegiem lat nadpłaty. W drugim przypadku unieważniona zostanie cała umowa, a strony będą musiały się ze sobą rozliczyć, tak jakby kredytu nigdy nie było — zwrot wzajemnych świadczeń. Wybór drogi procesowej zależy od konkretnych zapisów znajdujących się w kredycie we frankach oraz jak najlepszego interesu Frankowicza.

Ostatni artykuł z bloga: Polbank kredyt frankowy 

Kredyt Bank – co zrobić z kredytem we frankach?

Kredyt bank w swoich kredytach we frankach stosowała różne warianty umowy – w zależności od czasu jej zawarcia, czy konkretnej placówki banku, w której została zawarta umowa. W związku z tym ocenę występowania i znaczenia dla treści umowy niedozwolonych klauzul powinien przeprowadzić doświadczony adwokat, a następnie na tej podstawie wykonać dokładną analizę problemu i przedstawić możliwe rozwiązania. Po szczegóły dotyczące unieważnienie kredytu we frankach w Kredyt banku lub jego odfrankowienia zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną poprzez formularz na dole strony lub przejście na stronę główna, na której znajdują się także inne przydatne informacje.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM