Kiedy nie opłaca się pozywać banku o kredyt we frankach

Kiedy nie opłaca się pozwać banku za kredyt we frankach?

Prawnicy od spraw frankowych, od lat prowadzą edukację Frankowiczów, pokazując poprzez własne wyliczenia, czy też dedykowane kalkulatory kredytowe, że pozwanie banku o kredyt CHF się opłaca. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Istnieją sytuację, kiedy pozwanie banku nie będzie opłacalne.

Rozpatrzmy cztery podstawowe sytuacje, w których Frankowiczom nie opłaca się pozwać banku.

4 sytuacje, w których nie opłaca się pozwać banku za kredyt we frankach

Frankowiczom zazwyczaj nie opłaca się pozwać banku, gdy ich kredyt we frankach jest kredytem przekształconym ze złotowego lub jeżeli kwota kredytu była niewielka. Przyjrzyjmy się takim przypadkom:

  • Kredyt był wcześniej przekształcany. W większości przypadków wyrok Sądu dotyczący kredytu CHF przekształconego z kredytu złotowego będzie dotyczył unieważnienia aneksu do umowy. Oznacza to, że kredyt wróci do swojej poprzedniej formy — to znaczy kredytu złotowego, a nie, że zostanie unieważniony. Przy obecnym, wysokim oprocentowaniu stopą referencyjną WIBOR3M, takie rozstrzygnięcie, może nie należeć do zbyt korzystnych. Aczkolwiek, jest to kwestia, którą trzeba wyliczyć indywidualnie dla każdego kredytu, biorąc pod uwagę już spłaconą kwotę i saldo zadłużenia.
  • Niewielka pożyczona kwota. Koszt obsługi procesu frankowego nie należy do najtańszych. W przypadkach, gdy kredyt nie był brany na dom, ale np. na samochód, lub kredyt stanowił niewielką część kosztu mieszkania, może się po prostu okazać, że kwota, którą można odzyskać od banku, jest niewielka i w dodatku spora jej część pójdzie na wynagrodzenie kancelarii prawnej.
  • W umowie nie ma klauzul niedozwolonych. Jest to bardzo rzadki przypadek. Zdarzały się umowy kredytu, w których nie występowały niedozwolone klauzule przeliczeniowe, ale są to pojedyncze przypadki. 
  • Kredytobiorca był ekspertem w dziedzinie kredytów waloryzowanych. W takim przypadku, Sędzie może uznać, że kredytobiorca doskonale wiedział, z jakim ryzykiem wiąże się kredyt CHF i świadomie się na niego zdecydował. Nie oznacza to jednak, że każda osoba z wykształceniem np. ekonomicznym, będzie uznawana za eksperta. Zdarzały się już przypadki, że sądy unieważniały kredyty CHF nawet dyrektorom banków, które kredytów CHF udzielały. 

Nie zwlekaj. Sprawdź, czy pozwanie banku będzie Ci się opłacać. Skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM