Kancelarie frankowe sp. z o.o.

Kancelarie frankowe typu sp. z o.o. zostaną zlikwidowane? ostrzegamy

Kwestia uregulowania pośredników w branży usług prawnych powraca od dawna. Większość osób w Polsce, nawet nie zdaje sobie sprawy, że żeby prowadzić kancelarię, nie trzeba być adwokatem, ba nie trzeba mieć nawet matury. Wystarczą chęci. Na rynku usług prawniczych, głównie odszkodowawczych, ale obecnie również kancelarii frankowych jest cała masa kancelarii, które kancelariami są tylko z nazwy. 

Nazwa kancelaria nie jest bowiem w żaden sposób zastrzeżona prawnie, powstają więc dziesiątki kancelarii prawnych, które są w istocie spółkami z o.o. Takich pseudo kancelarii nie obowiązuje kodeks etyki adwokata i radcy prawnego i w większości przypadków nie ponoszą one odpowiedzialności za przegrane sprawy.

Niedawno bardzo głośno było o Europejskim Centrum Odszkodowań, spółce, która udzielała pomocy prawnej osób poszkodowanym w wypadkach. ECO złożyło do Sądu w Legnicy wniosek o upadłość, a klienci od miesięcy skarżą się na niewypłacanie przez firmę należnych im odszkodowań.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Naczelna Rada Adwokacka, pracują obecnie nad uregulowaniem działalności firm odszkodowawczych i kancelarii frankowych, który nie są prowadzone przez adwokatów. W grze są dwie propozycje, w tym jedna radykalna. Co zmieni się dla Frankowiczów po wejściu w życie przepisów ?

Czytaj także: Dlaczego 80% Frankowiczów jeszcze nie pozwało banku?

Regulacja działania podmiotów poza korporacyjnych oferujących usługi prawne

Propozycja Ministerstwa Finansów dotyczy ograniczenia wyłącznie działalności firm odszkodowawczych. 

Drugi, forsowany przez NRA projekt,  miałby wprowadzić regulacje dla wszystkich podmiotów poza korporacyjnych, które oferują usługi prawne — w tym spółek z o.o., które podają się za kancelarie frankowe i oferują pomoc prawną Frankowiczom.

W przypadku propozycji Ministerstwa Finansów głównym celem jest podniesienie standardów pracy firm odszkodowawczych, poprzez m.in. wymóg posiadania wyższego wykształcenia w dziedzinie prawa, czy niekaralność wszystkich pracowników firmy. Dodatkowo firmy te, nie mogłyby już dłużej przetrzymywać pieniędzy należnych swoim klientom — zwrot odszkodowania przez ubezpieczyciela trafiałby do poszkodowanego i firmy w wysokości jej wynagrodzenia, a nie tak jak do tej pory, gdy całość najpierw trafia do firmy.

Pomysł NRA jest dużo bardziej radykalny. Jego głównym celem jest ograniczenie świadczenia pomocy prawnej przez osoby niewykwalifikowane, przy jednoczesnym zakazie dla adwokatów i radców prawnych, użyczania swojego nazwiska i wchodzenia do spółek z takimi podmiotami, by ograniczyć możliwość legalizacji ich działania. Istotą projektu NRA jest zapewnienie pomocy prawnej przez wykwalifikowanych adwokatów i radców prawnych i usunięcie z rynku różnego rodzaju pośredników i handlowców, którzy na prawie się nie znają. Prawnicy uważają, że w pomocy prawnej należy pozbyć się półśrodków, żeby chronić interesy konsumenta.

Prawnicy posiadają ubezpieczenia OC, które pokrywają przegrane z ich winy sprawy, obowiązuje ich zakaz reklamy i kodeks etyczny, za którego nieprzestrzeganie można zostać pozbawionym prawa wykonywania zawodu. Spółki z o.o. podające się za kancelarie prawne, nie są ubezpieczone, ani skrępowane przepisami kodeksu etycznego, przez co drenują kieszenie swoich klientów i wystawiają ich na ryzyko przegrania sprawy, samemu nie ponosząc za to konsekwencji. W przypadku takich pseudo kancelarii NRA jest za likwidacją takich firm.

Problem narażenia konsumentów na nieuczciwe działania zauważył nawet Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prawdopodobnie regulację będą jakąś formą kompromisu pomiędzy Ministerstwem a NRA. Być może termin kancelaria zostanie w końcu zastrzeżony dla wykwalifikowanych prawników, a kancelarie odszkodowawcze przetrwają, ale będą musiały wykupić obowiązkowe OC. Czas pokaże. 

Skorzystaj z usług adwokata

Zamiast zastanawiać się nad przyszłością spółek z o.o. przebranych za kancelarie prawne, warto skorzystać z usług wykwalifikowane adwokata od spraw frankowych. Jeżeli chcesz się pozbyć kredytu CHF, zadzwoń lub uzupełnij formularz kontaktowy znajdujący się poniżej.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM