Jakie są konsekwencje pozwania banku

Jakie są konsekwencje pozwania banku?

Frankowicze, rozważający proces z bankiem, bardzo często zadają pytanie, jakie są konsekwencje pozwania banku? Obawiają się oni, że po pozwaniu banku, nie będą mogli korzystać z bankowości i staną się gorzej traktowania przez pracowników banku. To zdecydowanie nieprawda. Pozwanie banku ma jednak swoje konsekwencje — przede wszystkim te ekonomiczno-prawne. Po stwierdzeniu nieważności, umowę frankową traktuje się przecież jako nigdy niezawartą. 

Bank musi oddać Frankowiczowi, wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie wystąpić o zwrot wypłaconej kwoty kredytu (bez marż i prowizji). Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne, bo pozwala się pozbyć wynoszącego czasami nadal setki tysięcy złotych salda zadłużenia, ale ma także swoje minusy. Jeżeli Frankowicz do tej pory oddał bankowi mniej niż pożyczył (chodzi o sumę wpłaconych rat w porównaniu do wysokości kredytu z dnia jego wypłaty), to przy rozliczeniu z bankiem, okaże się, że musi tej instytucji zwrócić jeszcze pozostałą kwotę. Oczywiście nadal jest to korzystne, bo kwota zaciągniętego kredytu, a kwota, którą Frankowicz musiałby oddać bankowi, gdyby nie unieważnienie kredytu, pozwala mu zaoszczędzić w przyszłości często nawet setki tysięcy złotych. 

Dla osób, które obawiają się takiego rozliczenia z bankiem, możliwe jest także odfrankowienie kredytu. W takim przypadku kredyt dalej pozostaje w mocy, ale zamienia się na kredyt złotowy, oprocentowany stawką LIBOR 3M (SARO 3M) – zadłużenie ulega wtedy zmniejszeniu (saldo zadłużenia jest liczone w złotych, a nie frankach więc w skrajnych przypadkach zmniejszy się o ponad połowę, przez co zmaleją raty), dodatkowo bank będzie musiał zwrócić nadpłacone raty — różnicę pomiędzy tym ile płacił Frankowicz, a ile powinien płacić, gdyby kredyt od początku udzielony był w złotówkach, z oprocentowaniem LIBOR.

W zasadzie konsekwencje pozwania banku ograniczają się do konsekwencji wynikających z uznania umowy frankowej za nigdy nieistniejącą i nie mają przełożenia na “codzienną” bankowość konsumenta.

Konsekwencje pozwania banku

Pozwanie banku, nie ma wpływu na rachunek bankowy i gorsze traktowanie przez pracowników banku

Zupełnie niesłusznie, część Frankowiczów obawia się, że pozywając bank, staną się jego wrogiem, co zaowocuje wypowiedzeniem rachunku bankowego, lokat, czy innych pożyczek. Pozwanie banku nie ma na to wpływu. Nie zmieni się także sposób, w jaki będą nas traktować pracownicy banku, nie będziemy także odstawać gorszych ofert niż inni. Wszystko pozostanie bez zmian.

Proces z bankiem, będzie toczył się w głównej mierze poprzez pełnomocników banku i Frankowicza i nie będzie on miał żadnego wpływu na codzienną bankowość. Obecnie w Sądach jest już ponad sto tysięcy pozwów i Frankowicze nie spotkali się z gorszym traktowaniem ze strony pracowników banku.

W zasadzie jedynym momentem, w jakim możemy się spotkać z problemami, to przy wyciąganiu zaświadczeń z banku, które są potrzebne do jego pozwania. Banki lubią tu grać na czas, czy to ze względu na dużą liczbę takich wniosków, czy na chęć opóźnienia procesu, ale nie należy się tym przejmować, tylko być w stałym kontakcie ze swoim adwokatem od spraw frankowych, który ewentualnie zareaguje, gdy bank zacznie przekraczać terminy.

Czytaj również:Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym

Pozwanie banku — jak zacząć?

Nie czekaj. Kolejki do Sądów wciąż rosną, więc zwlekając z pozwaniem banku, narażasz się, że twój pozew utknie w ogromnej kolejce. Najlepiej już dziś skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM