jakie pytania padają na rozprawie frankowej

Jakie pytania padają na rozprawie frankowej?

Podczas rozprawy frankowej, Sąd stara się uzyskać informację na temat okoliczności zawarcia umowy frankowej. Typowe pytania, jakie pojawiają się na rozprawie to:

  • kiedy wzięto kredyt, 
  • w jakim celu wzięto kredyt hipoteczny,
  • dlaczego wybrano franka szwajcarskiego na walutę kredytu, 
  • czy w nieruchomości kupionej za kredyt była prowadzona działalność gospodarcza, 
  • czy nieruchomość była wynajmowana, 
  • czy ktoś namawiał na taki rodzaj kredytu,
  • czy były przedstawione informacje dotyczące ryzyka kredytowego itp.

Kluczowe dla sprawy jest ustalenie, czy w umowie są niedozwolone zapisy, czy Frankowicz ma status konsumenta i czy miał pełną świadomość występującego ryzyka, czy np. musiał podpisać umowę, bo nie miałby zdolności kredytowej gdy ubiegał się o kredyt w PLN.
Bank miał określone obowiązki informacyjne, których najczęściej nie dopełnił, co w połączeniu z niedozwolonymi klauzulami dotyczącymi spreadu walutowego i indeksacji kredytu, sprawia, że umowę można unieważnić.

Czytaj także: Co to jest rating banku i czy wpływa na sprawy frankowe?

Czego jeszcze można się spodziewać?

Choć większość pytań jest dość schematyczna, umowy kredytowe i okoliczności ich zawierania różniły się między sobą, dlatego Sąd będzie zadawał także bardziej szczegółowe pytania, dotyczące konkretnej sprawy. Nie powinno to jednak budzić obaw Frankowicza, ponieważ przed rozprawą, jego pełnomocnik powie mu jakich pytań może się spodziewać.

W trakcie rozprawy możliwe jest także przesłuchanie pracownika banku, czy doradców kredytowych, ale nie zawsze jest to możliwe, bo wielu zmieniło pracę. Co ciekawe, część doradców, którzy oferowali kredyty frankowe i czerpali z tego tytułu korzyści finansowe w postaci prowizji, teraz namawia swoich poprzednich klientów do pozwania banku i wskazuje im do tego kancelarię, która zazwyczaj jest droższa od konkurencyjnych kancelarii, za co pośrednik znowu otrzymuje prowizje.

Przed rozprawą warto przejrzeć treści umów, aneksów, przypomnieć jak wyglądał proces podpisywania dokumentów, czy nikt nie wywierał presji.

Jeżeli strach przed rozprawą powstrzymuje Cię przed pozwaniem banku, to zupełnie niesłusznie. Frankowicze wygrywają 98% swoich spraw, a dobra kancelaria frankowa, taka jak kancelaria Rajkowska, przygotuje Cię do rozprawy.

Dlatego nie czekaj dłużej, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my zajmiemy się resztą.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM