Pozwanie banku

Jak pozwać bank o kredyt CHF w 4 prostych krokach

Wielu Frankowiczów, zadaje sobie pytanie, jak pozwać bank o kredyt we frankach. Wbrew pozorom pozwanie banku wcale nie jest takie trudne. Praktycznie każda umowa o kredyt frankowy zawiera niedozwolone klauzule, które mogą posłużyć do stwierdzenia jej nieważności.

Pozwanie banku o kredyt frankowy należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego adwokata, który najlepiej, żeby zajmował się tylko i wyłącznie prowadzeniem spraw frankowych. Sprawi to, że od początku będziemy właściwie kierowani i unikniemy wielu problemów.

 

pozwanie banku

4 Kroki do pozwania banku o kredyt we frankach

  1. Wybór kancelarii frankowej. 
    Od właściwego wyboru kancelarii frankowej, zależy jakość i skuteczność prowadzenia sprawy frankowej, dlatego warto na tę czynność poświęcić więcej czasu. Najlepiej znaleźć doświadczoną kancelarię, która od lat zajmuje się pozywaniem banków i odszukać, jakie są opinie na jej temat. Przede wszystkim odradzamy korzystanie z usług pośredników. Wiele firm zajmuje się tzw. pozyskiwaniem Frankowiczów do procesu. Usługi tego typu firm, to usługi typowo handlowe i przypominają sprzedawcę, który chce nam sprzedać fotowoltaikę, cze drogi odkurzacz. Pośrednicy często nachodzą Frankowiczów w domach, oferują unieważnienie kredytu, zachęcają do procesu i namawiają do podpisania umowy. Za podpisanie umowy, pośrednicy otrzymają prowizję, a sprawa Frankowicza trafi wtedy do jednej z kancelarii. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nie wiemy, kto będzie nas reprezentował w sprawie frankowej i jakie są jego kompetencje w tej dziedzinie. Dlatego warto od razu skontaktować się z adwokatem, któremu zlecimy prowadzenie naszej sprawy i unikać pośredników.
  2. Przesłanie do kancelarii umowy kredytu wraz z załącznikami + aneksy do umowy, jeżeli były zawierane. Przygotowanie zaświadczeń o saldzie zadłużenia, historii spłaty rat kredytu i wysokości wypłaconego kredytu.
    Sąd będzie mógł rozpocząć działanie, dopiero, wtedy gdy wpłynie do niego komplet dokumentów związanych z kredytem we frankach. Adwokat prowadzący sprawę frankową dokładnie poinstruuje, jakie dokumenty są potrzebne i jak je uzyskać (większość dokumentów wydaje bank na wniosek kredytobiorcy). Adwokat wykorzysta przesłane umowy do weryfikacji, czy faktycznie zawierają niedozwolone klauzule i jakiego typu zapisy się w nich znajdują — czy będzie to kredyt stosunkowo łatwy do podważenia, czy Frankowicza czeka dłuższa rozprawa.
  3. Analiza Prawno-Finansowa Umowy oraz regulaminu banku, oferta na prowadzenie sprawy ze strony kancelarii. 
    Na podstawie zaświadczeń z banku i umowy, prawnik przygotuje analizę prawno-finansową. W analizie przedstawi, czy w umowie są niedozwolone zapisy, jakie są szanse na wygraną z bankiem oraz ile może zyskać Frankowicz w przypadku stwierdzenia nieważności lub odfrankowienia kredytu. Suma korzyści w takim przypadku zwykle wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych. W treści analizy zostanie także przedstawiona oferta kancelarii adwokackiej, dotyczącą prowadzenia sprawy.
  4. Pozwanie banku — przejście przez proces Sądowy i definitywny koniec z kredytem
    Po skompletowaniu dokumentów i zawarciu umowy, pełnomocnik Frankowicza złoży do Sądu pozew przeciwko bankowi. Kopia pozwu zostanie przesłana do banku, żeby mógł odnieść się do stawianych zarzutów. Nastąpi wymiana pism pomiędzy bankiem a pełnomocnikiem, a następnie Sąd wyznaczy termin rozprawy frankowej. Na rozprawie dojdzie do przesłuchania stron procesu, powołani mogą zostać świadkowie, a o opinię może zostać poproszony także biegły. W zależności od podejścia Sądu możliwe jest zakończenie sprawy frankowej po jednej rozprawie, czasami potrzebne będzie jednak więcej rozpraw. Po wyroku Sądu, który unieważnia kredyt, możliwe jest jeszcze odwołanie się banku do Sądu apelacyjnego. Po utrzymaniu wyroku przez Sąd apelacyjny uzyskiwany wyrok jest prawomocny, a umowę kredytu traktuje się jak nigdy nieistniejącą. W przypadku gdy na tym etapie wyrok byłby niekorzystny dla Frankowicza, możliwe jest jeszcze złożenie skargi kasacyjnej, bank został pozbawiony tej możliwości poprzez orzeczenie Sądu Najwyższego, który także wspiera Frankowiczów.
 
Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM