ile można zyskać wygrywając w Sądzie

Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia

Przy przykładowym kredycie frankowym o wysokości 325 000 PLN, wziętym w 2006 roku, suma korzyści po unieważnieniu umowy może wynieść nawet 497 000 PLN. Wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy, można więc dużo zyskać. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób liczy się korzyści przy anulowaniu umowy, na przykładowym modelu kredytu frankowego.

Zacznijmy od tego, że w przypadku stwierdzenia przez Sąd nieważności umowy jest ona traktowana jako nigdy niezawarta. Bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie przelane na jego konto pieniądze, w walucie, w której następowała wpłata, a następnie zwrócić się do Frankowicza o zwrot wypłaconej mu kwoty kredytu, przy czym może żądać tylko samej kwoty kredytu, bez odsetek, marż i prowizji.

Poniżej zostanie przedstawiony przykładowy kredyt frankowy i korzyść, jaką niesie ze sobą jego anulowanie. Wyliczenia dotyczące korzyści w konkretnym przypadku, można uzyskać od kancelarii prawnej Rajkowska, prosząc o analizę kredytu we frankach. Zgłoszenia można wysyłać przez formularz na dole strony, mailowo lub telefonicznie.

Ile mozna zyskać wygrywając w sądzie sprawę o kredyt frankowy - przykład unieważnienia umowy

Do przedstawienia wyników, weźmy modelowy kredyt frankowy w wysokości 325 000 PLN. Przyjmijmy, że kredyt był wzięty na 30 lat, a jego marża wynosi 1,2%. Załóżmy, że kredyt wzięto w 2006 roku, przy kursie franka 2,10 PLN. W wyniku wzrostu kursu franka, na dzień obecny, saldo zadłużenia Frankowicza wynosi 387 000 PLN, czyli paradoksalnie, mimo spłaty kredytu przez 16 lat, ciągle więcej niż zostało pożyczone. Przez podany okres czasu, zakładając regularną spłatę rat, Frankowicz wpłacił już do banku 351 000 PLN.  Przyjrzymy się co dzieje się z takim kredytem przy jego unieważnieniu. Po pierwsze bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone raty, czyli 351 000 PLN.  Następnie bank wystąpi o zwrot kwoty wypłaconego kredytu – czyli 325 000 PLN. Co się okazuje? Kredyt frankowy został już przez nas spłacony. Dodatkowo w kieszeni zostało nam 26 tysięcy złotych, które nadpłaciliśmy. W dodatku nie “wisi” nad nami już ogromne saldo zadłużenia w wysokości 387 000 PLN. W praktyce oznacza to, że suma korzyści dla Frankowicza wynosi ponad 413 000 PLN. Kredyt został już więc “spłacony”.

Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu ciekawemu przypadkowi. Otóż załóżmy, że oprócz w złotówkach, od pewnego okresu czasu spłacaliśmy kredyt bezpośrednio we frankach. Łącznie wpłaciliśmy do banku 200 000 PLN oraz 50 000 CHF. Załóżmy, że Średni kurs, po jakim wpłacaliśmy CHF do banku wynosi 3,20. Przy unieważnieniu umowy frankowej, bank będzie musiał zwrócić wpłacone mu pieniądze, w tych samych walutach. Bank odda więc nam 210 000 PLN i 50 000 CHF. Kurs franka wynosi obecnie około 4,50 PLN, oznacza to więc, że od banku otrzymamy 210 000 PLN oraz 50 000 CHF * 4,50 PLN/CHF co da nam łączną sumę 435 000 PLN. Bankowi będziemy musieli oddać wypłacona kwotę kredytu, czyli 325 000 – w kieszeni zostanie nam 110 000 PLN. Dodaj do tego wyzerowanie salda zadłużenia, okaże się, że suma korzyści wynosi w takim przypadku 497 000 PLN. 

Powyższy przykład, zdecydowanie potwierdza, że Frankowicze mają w Sądzie, o co walczyć, ponieważ ich roszczenia względem banku są bardzo duże.

Czytaj także: Czy warto iść do Sądu z kredytem frankowym?

 

Pozew przeciwko bankowi

Kancelaria Rajkowska, to kancelaria dostosowana do potrzeb Frankowiczów.

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM