Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy?

Jaki jest koszt prowadzenia sprawy frankowej?

Pytanie, jaki jest koszt prowadzenia sprawy frankowej, towarzyszy wszystkim Frankowiczom, chcącym pozwać bank o kredyt we frankach. Koszt obsługi prawnej może się wydawać wysoki, dopóki nie porówna się go do kilkuset tysięcy, które można “zaoszczędzić”.

Kancelarie frankowe, nie są zbyt chętne do publikowania swojego cennika, ponieważ koszt obsługi sprawy musi być bardzo często dobrany indywidualnie — są przecież sprawy dość proste oraz te skomplikowane. 

Koszt prowadzenia sprawy frankowej można podzielić na dwie części — opłatę wstępną oraz premię dla kancelarii za wygranie sprawy. Opłata wstępna to zwykle koszt od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od rodzaju sprawy, opłata za wygranie sprawy to od kilku do kilkunastu procent korzyści, jaką otrzyma Frankowicz.

Bardzo ważne jest, aby Frankowicze prosili o dokładne wyliczenia kosztów prowadzenia sprawy frankowej — najlepiej podanie na piśmie konkretnych kwot liczbowych. Okazuje się bowiem, że wiele kancelarii oferuje np. brak opłaty wstępnej, ale w zamian chce aż 30% “sumy korzyści”, przy czym nie wskazuje w umowie, o jaką kwotę chodzi. Po wygranej z bankiem może się okazać, że do “sumy korzyści” było liczone anulowane saldo zadłużenia, Frankowicz rozliczy się z bankiem np. na “zero” i nagle okaże się, że jest winny kancelarii kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. W takim przypadku to kancelaria będzie prawdziwym wygranym sprawy, bo nie ponosząc ryzyka, zarobiła na niej krocie.

By uniknąć takiej sytuacji, apelujemy do Frankowiczów o zgłaszanie się do renomowanych kancelarii frankowych — takich jak kancelaria prawna Rajkowska. W tej kancelarii wszystkie koszty są już na początku podawane w konkretnych kwotach, a nie ukrywane za dwuznacznymi procentami i zapisami, a na unieważnieniu kredytu frankowego zyskuje przede wszystkim kredytobiorca.

koszt sprawy

Jak wybrać kancelarię frankową?

Najlepiej sięgnąć po doświadczone kancelarie frankowe takie jak kancelaria Rajkowska. Rzetelna i sprawdzona kancelaria pozwoli uniknąć dużej części stresu w procesie Sądowym. Warto porównać oferty cenowe różnych kancelarii, ale przy takiej weryfikacji trzeba zachować “chłodną” głowę i należy uważać na oferty, w które:

  • Nie mają opłat wstępnych. Większość ofert bez opłaty wstępnej charakteryzuje się bardzo dużą premią za wygraną dla kancelarii dlatego, jeżeli Frankowicz dalej chce skorzystać z takiej oferty, to warto dowiedzieć się odpowiednio wcześniej ile, konkretnie w polskich złotych wyniesie ta premia i dopiero taką ofertę porównać z innymi kancelariami.
  • Zawierają gwarancję sukcesu. Nikt nie może zagwarantować Frankowiczowi wygranej. Oczywiście, Frankowicze wygrywają ponad 95% swoich spraw, bo mają rację, ale obecne wygrane Frankowiczów, to także pokłosie, spraw rozpoczętych, gdy pozywanie banków nie było aż tak popularne i do spraw Frankowiczów podchodzono indywidualnie. Obecnie wiele ogromnych firm, zajmujących się pomocą Frankowiczów, korzysta z gotowych wzorców pozwów, które mogą niestety nie zadziałać u każdego Frankowicza. Poszczególne umowy frankowe, nawet zawierane w jednej placówce banku, w podobny okresie, często się od siebie różnią. Dlatego dobrze wybrać doświadczoną kancelarię frankową, spotkać się z adwokatem, który będzie prowadził naszą sprawę, aby uniknąć zaszufladkowania i mieć pewność, że nasza sprawa otrzymała indywidualne podejście.
  • Obiecują zawieszenie spłaty raty. W przypadku, gdy Frankowicz oddał już do banku więcej niż wynosi kwota kredytu z dnia jego wypłaty, może on wnieść o zabezpieczenie roszczenia. W takim przypadku Sąd może zawiesić spłatę raty kredytu przez Frankowicza, aż do zakończenia trwania procesu. Jest to oczywiście bardzo korzystne dla Frankowicza i jego budżetu domowego. Niestety Sądy, nie decydują się na zawieszenie spłat raty w każdym przypadku. Szansa na zawieszenie spłat raty jest w istocie niewielka – 20-35% i w dużej mierze zależy od dobrej woli Sądu, a nie jest to żaden obowiązek. Niestety część firm, chcąc przyciągnąć Frankowiczów do skorzystania z ich oferty, manipuluje pewnymi faktami. Bardzo często są to firmy, które później zawyżają koszty prowadzenia sprawy frankowej.
  • Oferują zakończenie sprawy frankowej w kilka miesięcy. Od czasu do czasu, pojawia się wiadomość, o tym, jak jakaś kancelaria wywalczyła Frankowiczowi unieważnienie kredytu np. w pół roku. W takich artykułach podgrzewane są emocje, ale często nie ma słowa o tym, że jest to pojedynczy przypadek. Średni czas trwania sprawy frankowej to obecnie 2-3 lata. W przypadku prowadzenia kilkuset, czy nawet kilku tysięcy spraw frankowych, oczywiste jest, że trafią się sprawy zakończone w 6 miesięcy, ale trafią się też sprawy trwające 6 czy 7 lat, które już nie są tak bogato opisywane. Przy wyborze kancelarii, Frankowicze nie powinni kierować się tym, że komuś udało się unieważnić kredyt w kilka miesięcy, bo prawie na pewno w ich przypadku to się nie uda i lepiej od razu nastawić się, że sprawy frankowe po prostu trwają długo, ze względu na ogromne kolejki w Polskich Sądach i działania “opóźniające” banków.

Koszty sprawy frankowej — dodatkowe opłaty

W kosztach prowadzenia sprawy frankowej, oprócz opłaty wstępnej oraz premii za sukces, znaleźć możemy także inne opłaty, które oczywiście nie są już tak duże.

Żeby rozpocząć proces frankowy, potrzebne są zaświadczenia o spłacie kredytu, pobierane w banku. Bank za ich wydanie liczy sobie zwykle 100-200 zł (zależy od banku).

Koszt złożenia pozwu to kolejne 1000 zł. Jest to koszt dla konsumenta. Dla Frankowicza, który wziął kredyt na działalność gospodarczą, koszt wynosi 5% wartości sporu — regulują to oddzielne przepisy. Koszty procesu są zwracane po wygranej sprawie.

Jednorazowa opłata skarbowa wynosi 17 zł od każdego pełnomocnika kredytobiorcy — czyli zazwyczaj będzie to po prostu 17 zł.

Wynagrodzenie biegłego — okolice 1500 zł. Sądy, czasami powołują do sprawy frankowej biegłych z zakresu ekonomii, celem wyliczenia roszczeń i poznania ich opinii na temat danej sprawy frankowej. Powołania biegłych są ostatnio jednak coraz rzadziej spotykane, ponieważ Sędziowie mają coraz większe doświadczenie w spawach frankowych.

Opłata od apelacji, również jak opłata od pozwu wynosi 1000 zł i jest zwracana w przypadku wygranej sprawy.

Czytaj także: Kredyty Frankowe – Wyroki w sprawach frankowych w 2023 roku

Jak pozwać bank?

Zastanawiasz się jak pozwać bank o sprawę frankową? Zacznij od skontaktowania się z adwokatem. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony. Adwokat poprosi Cię o przesłanie umowy, przeanalizuję jej treść przedstawi ofertę współpracy, dokładnie wytłumaczy następne kroki, przedstawi szanse i zagrożenia oraz kwotę, jaką będzie można wywalczyć od banku.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM