Frankowicze Getin Bank

Frankowicze Getin Bank – Najnowsze Wiadomości – Upadłość

Uwaga Frankowicze Getin Banku mamy dla was najnowsze wiadomości. Wasza sytuacja uległa poważnej zmianie, ponieważ 20.07.2023 roku została ogłoszona upadłość Getin Banku. Syndykiem masy upadłościowej został Marcin Kubiczek, który jest także syndykiem Idea Banku.  Oznacza to, że Frankowicze Getin Banku mają teraz tylko 30 dni na zgłoszenie swoich wierzytelności, a potem utracą do nich prawo. Z tego powodu należy jak najszybciej skontaktować się z kancelarią adwokacką.

Upadłość Getin Banku już w lipcu jest dla Frankowiczów i adwokatów dużym zaskoczeniem, ponieważ wszyscy spodziewali się jej jesienią 2023 roku. Ogłoszenie upadłości w środku wakacji, może być niestety także celowym działaniem. Frankowicze Getin banku mają tylko 30 dni na zgłoszenie roszczeń, a jeżeli akurat przebywają za granicą i nie śledzą newsów, mogą stracić jedyną szansę na odzyskanie pieniędzy. 

Sytuacja ta dotyczy wszystkich Frankowiczów, niezależnie od tego, czy kredytobiorca pozwał już wcześniej bank, czy jeszcze tego nie zrobił, to po ogłoszeniu upadłości powinien w ciągu 30 dni zgłosić się do syndyka masy upadłościowej ze swoją wierzytelność z tytułu kredytu. Kwotę wierzytelności Frankowicz może wyliczyć na podstawie zaświadczeń z banku, na które niestety trzeba czekać lub na podstawie historii przelewów. 

Zgłoszenie wierzytelności należy wykonać w formie elektronicznej poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Jeżeli chodzi o działania związane z Getin Bankiem, rekomendujemy Frankowiczom skonsultowanie się z kancelarią prawną, np. kancelarią Rajkowska, ponieważ w związku z ogłoszoną upadłością banku, sprawy związane z Getin Bankiem staną się skomplikowane i działanie na własną rękę, może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Kolejka wierzycieli Getin Banku jest długa, sam BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), odpowiedzialny za restrukturyzację banku ocenia swoje roszczenia na kilka miliardów złotych, dlatego warto się pośpieszyć. W dodatku bank nie ułatwia życia Frankowiczom i opóźnia wydawanie informacji. Podsumowując to najważniejsze i najnowsze wiadomości dotyczące Getin Bank, po szczegóły zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

Frankowicze Kancelaria

Jakie skutki prawne odczują Frankowicze po upadłości Getin Banku - najnowsze wiadomości

Upadłość Getin Banku sprawia, że Frankowicze znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, od 20 lipca 2023 roku mają tylko 30 dni na zgłoszenie roszczenia. O ile obecnie, postępowania o unieważnienie kredytu we frankach przeciwko Getin Noble Bank, toczą się normalnie i zapadają korzystne dla Frankowiczów wyroki, o tyle nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie kroki podejmie syndyk masy upadłościowej i jaka będzie jego wizja działania.

Duża część, Frankowiczów, przez lata była zmuszona nadpłacać raty kredytu (przez wzrost kursu franka), przez co w przypadku unieważnienia umowy, często okaże się, że kredyt został już spłacony (suma wpłaconych rat przewyższa wartość kredytu w polskich złotych z dnia jego zaciągnięcia), a nawet bank powinien zwrócić nadpłatę. Kolejka wierzycieli banku jest jednak długa, dlatego nie wiadomo, czy dla wszystkich starczy pieniędzy.

Z kolei Frankowicze, którzy nic nie zrobią ze swoim kredytem, nie pozwą banku czy też nie zaprzestaną spłaty rat (uwaga, wszelkie kroki należy podejmować tylko po konsultacji z adwokatem, żeby uniknąć problemów), mogą okazać się “sponsorami” upadłości, ponieważ gdy oni będą pokornie spłacać raty kredytu frankowego, który ma niedozwolone zapisy i powinien być anulowany, inni będą za te pieniądze otrzymywać swoje wierzytelności.

Z drugiej strony, Bank walcząc z Frankowiczami niepłacącymi rat, będzie wypowiadał umowy i wpisywał ich do BIK, co uniemożliwi im finansowanie (ze wpisem w BIK, Frankowicz nie tylko zapomni o kredycie hipotecznym, leasingu, ale także o zwykłym zakupie na raty). Można temu zapobiec unieważniając umowę, poniewaz jeżeli umowa zostanie uznana za nieważną, to jej wypowiedzenie przez bank nie będzie miało mocy prawnej i zapisy w BIK będą musiały zniknąć.

Dodatkowo Frankowiczom z Getin Banku na pewno nie będą proponowane ugody frankowe, mogą oni także zapomnieć o rozwiązaniu ich kwestii poprzez ustawę frankową — muszą wziąć sprawy we własne ręce.

Sytuacja Frankowiczów związana z Getin Bankiem jest więc skomplikowana, ale możliwa do opanowania i doprowadzenia do szczęśliwego zakończenia. Kancelarie zaskarżyły również do TSUE sam proces restrukturyzacji banku i jeżeli TSUE przyzna im rację, przed Frankowiczami Getin Banku zostanie otwarta możliwość domagania się odszkodowania od skarbu państwa lub BFG.

Czy można odzyskać pieniądze z Getin Banku i jak to zrobić?

Pieniądze z Getin Banku można odzyskać, choć to skomplikowana sprawa, łącząca ochronę praw konsumenta, prawo upadłościowe, gospodarcze, a także prawo Unii Europejskiej. By odzyskać pieniądze z Getin Banku, Frankowicze powinni dążyć do uzyskania Sądowego wstrzymania spłat rat lub unieważnienia kredytu frankowego. 

Pośpiesznie złożony przez BGK wniosek o upadłość Getin Banku, może świadczyć o obawie wynikającej z kolejnego wyroku TSUE, który zapadł 15 czerwca 2023 roku i był bardzo korzystny dla Frankowiczów. Bank chce uciec przed konsekwencjami wyroku. Wierzyciele banku, zarówno Frankowicze, akcjonariusze jak i obligatariusze uważają, że proces restrukturyzacji narusza ich prawa majątkowe.

Przypomnijmy, że w ramach restrukturyzacji banku z Getinu został wyodrębniony VeloBank, który ma składać się ze “zdrowych aktywów”, a w Getinie pozostać mają tylko “toksyczne” kredyty frankowe, za które bank musi zwracać setki milionów klientów w wyniku przegranych pozwów. Oznacza to, że po ogłoszeniu upadłości mogą wystąpić problemy związane z faktem, że majątek tej części banku nie starczy na pokrycie jego wierzycieli, bo dochodowe aktywa banku zostały wydzielone i przeniesione jako VeloBank.

Frankowiczom najbardziej opłaca się pozwać bank i unieważnić umowę, niestety jeżeli okaże się, że zapłacili już więcej niż wynosiła pierwotna kwota kredytu (z dnia jego wypłaty w polskich złotych), będą musieli czekać w kolejce na zwrot nadpłaty i liczyć, że starczy dla nich majątku banku, bo pokryć tę różnicę. Bez względu na wynik oczekiwania, pozbędą się jednak salda zadłużenia, co będzie i tak ogromnym zyskiem, bo przez wzrost kursu franka, saldo zadłużenia, czyli kredyt pozostały do spłaty, jest zazwyczaj podobny do kwoty zaciągniętego kredytu.

Dla tych, którzy jeszcze nie pozwali banku, przypominamy, że zgodnie z aktualnym orzecznictwem, anulowanie umowy frankowej sprawia, że traktuje się ją jako nigdy nie zawartą, dlatego w standardowym przypadku bank musi oddać Frankowiczowi, wszystkie wpłacone przez niego raty, a Frankowicz musi oddać do banku tylko kwotę pożyczki z dnia jej wypłaty — bez marż, odsetek i prowizji, przez co zyskuje “darmowy kredyt”, Frankowicze wygrywają 97% takich spraw, ponieważ umowy frankowe zawierają zapisy, niedozwolone przez prawo.

Czytaj także inne artykuły: Banki zwiększają rezerwy na kredyty frankowe

Upadłość Getin Banku 20.07.2023 - Aktualizacja

20.07.2023 roku została ogłoszona upadłość Getin Banku. Od tego dnia Frankowicze mają tylko 30 dni na zgłoszenie roszczenia, inaczej stracą szansę na odzyskanie pieniędzy.

Frankowicze Getin Banku muszą działać szybko, dlatego od razu dostarczamy im te najnowsze wiadomości.

Jednocześnie uczulamy, by Frankowicze korzystali z pomocy wykwalifikowanych adwokatów, zajmujących się tą tematyką, ponieważ pomoc osoby nierozeznanej dobrze w temacie, może przynieść znacznie więcej szkody niż korzyści, dlatego wszystkim polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług kancelarii prawnej Rajkowska.

Co dalej z Frankowiczami - Getin Bank Najnowsze wiadomości

W przypadku kredytu we frankach w Getin Banku Frankowiczom rekomendujemy konsultację z kancelarią adwokacką, ponieważ w tym momencie są to sprawy skomplikowane, wymagające dużej wiedzy i umiejętności, ponieważ w grę wejdzie wkrótce upadłość banku. Kancelaria adwokacka Rajkowska, to jedna z najbardziej doświadczonych kancelarii “frankowych”, która skupia się tylko i wyłącznie na sprawach frankowych i od lat świadczy skuteczną pomoc prawną Frankowiczom, co potwierdzają liczne wyroki, w których nasi klienci wygrali z bankiem.

Nie warto czekać, po ogłoszeniu upadłości banku, Frankowicze mają bardzo mało czasu (jedynie 30 dni) na zgłoszenie swoich wierzytelności do syndyka masy upadłościowej, a chętnych, żeby to zrobić, będzie zapewne bardzo dużo.  Dlatego trzeba jak najszybciej skonsultować się z adwokatem.

Już dziś zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

 

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM