Fundusz wsparcia kredytobiorców funkcjonuje od lat, jednak dopiero niedawno wzrosło zainteresowanie kredytobiorców dotyczące tego tematu. Jest to oczywiście spowodowane faktem wzrostu stawki oprocentowania referencyjnego WIBOR do ponad 6%, co przełożyło się na ponad dwukrotny wzrost rat kredytów złotowych.
Fundusz wsparcia kredytobiorców jest przeznaczony dla osób znajdujących się trudnej sytuacji finansowej. Na początku fundusz dedykowany był Frankowiczom, jednak obecnie to kredytobiorcy złotowi dużo częściej z niego korzystają. W 2023 roku w związku z wprowadzeniem wakacji kredytowych zmalała wprawdzie ilość nowych wniosków o wsparcie, ale z pewnością to tylko chwilowy efekt, a ponowny jej wzrost nastąpi w momencie, gdy wakacje kredytowe zostaną zniesione, a jest to prawdopodobne już w 2024 roku.
Żeby ubiegać się o wsparcie z FWK, należy spełnić kilka warunków:
– W dniu złożenia wniosku, przynajmniej jednej z kredytobiorców musi mieć status osoby bezrobotnej;
– Miesięczny koszt obsługi kredytu hipotecznego przekracza 50% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego;
– Po odjęciu kosztów obsługi kredytu, dochód gospodarstwa domowego nie przekracza: 1552 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1200 zł dla gospodarstwa wieloosobowego;
Pomoc z FWK ma formę nieoprocentowanej pożyczki trwającej 36 miesięcy, po 2 tysiące na miesiąc, co daje łącznie 72 tysiące. Po terminowej spłacie 100 rat można się ubiegać o umorzenie pozostałej kwoty – 22 tysiące może zostać umorzone, 50 tysięcy musi być spłacone.
Kredyty frankowe
Frankowicze, obecnie nie muszą korzystać z FWK, ponieważ mają dużo ciekawsze możliwości. Wygrywając sprawę z bankiem, a wygrywa 98% Frankowiczów, mogą oni zyskać “darmowy” kredyt hipoteczny, bez marż, odsetek i prowizji co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż 36-miesięczne wsparcie. Dodatkowo możliwe jest, aby Frankowicze pozywając bank, uzyskali zawieszenie spłaty rat kredytu, aż do czasu rozwiązania sprawy.
Na wygranej z bankiem, Frankowicze mogą zyskać od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, dlatego dużo bardziej opłaca im się pozwać bank niż korzystać z innych form pomocy.
Czytaj także: Wyrok prawomocny a nieprawomocny – czym się różnią
Kredyty złotowe oparte o WIBOR
Jeżeli chodzi o kredyty złotowe oparte o WIBOR, to kredytobiorcy również mogą pozwać bank. Wykreślenie WIBORu z umowy spowoduje, że zyskają oni kredyt oprocentowany jedynie marżą banku, przez co zaoszczędzą dziesiątki tysięcy złotych, a ich rata od spadnie.
Orzecznictwo w przypadku kredytów złotowych nie jest jednak aż tak jednolite jak w przypadku kredytu CHF, dlatego pozwanie banku o kredyt złotowy wiąże się ze znacznie większym ryzykiem porażki.
Kancelaria do pozwania banku
Jeśli szukasz sposobu, by obniżyć ratę kredytu hipotecznego, rozważ pozwanie banku.
Sprawdź jak kancelaria Rajkowska może Ci pomóc. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091