Unieważnienie Kredytu Frankowego Kancelaria Rajkowska

Unieważnienie kredytu frankowego

Unieważnienie kredytu frankowego to stwierdzenie, że przez obecność niedozwolonych klauzul umowa pomiędzy Frankowiczem, a bankiem nigdy nie miała miejsca i powrót świadczeń finansowych pomiędzy stronami do stanu sprzed wypłaty kredytu. Tzw. „kredyty we frankach” to skomplikowane instrumenty finansowe, które z kredytami hipotecznymi mają bardzo mało wspólnego. Frankowicze, szwajcarską walutę widzieli tylko wirtualnie, a banki same jednostronnie ustalały kursy kupna i sprzedaży franka, zarabiając także na swapach walutowych i do dziś nie wytłumaczyły skąd tak w ogóle wzięły franka w którym „udzielały” kredytów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że wszystkie klauzule, które naruszają przepisy prawa powinny zostać wykreślone z umowy. W konsekwencji przenosi się to na usunięcie z umowy aż kilku niedozwolonych zapisów przez co bardzo często umowa traci swoją moc prawną i następuje unieważnienie kredytu frankowego. Co w takim przypadku?

Jakie skutki prawne ma unieważnienie kredytu we frankach

Unieważnienie kredytu we frankach powoduje szereg następstw prawnych. Po pierwsze, Sąd Najwyższy opowiedział się za zastosowaniem teorii dwóch kondykcji do rozliczania transakcji. Oznacza to, że oddzielne są roszczenia klienta i oddzielne są roszczenia banku. W przypadku unieważnienia kredytu we frankach, bank musi oddać klientowi wszystkie spłacone przez niego raty wraz z odsetkami, czy ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, a klient musi zwrócić do banku tylko kwotę pożyczki. Oznacz to, że unieważnienie kredytu frankowego jest dla klienta bardzo korzystne pod względem czysto finansowego bilansu. Oczywiście ma ono też swoje minusy i w niektórych przypadkach bardziej opłacalne będzie odfrankowienie kredytu. W wypadku unieważnienia umowy, ze względu na brak poniesionych przez kredytobiorcę kosztów kredytu, banki podnoszą medialny raban, starając się straszyć klientów, że będą domagać się od nich tzw. opłaty za korzystania z kapitału. Takie działanie ma odwieść jak największa liczbę Frankowiczów od procesów dążących do unieważnienia kredytu we frankach. Niestety dla banków, prawo stoi ponad ekonomią. To banki były odpowiedzialne za skonstruowanie umowy i to one użyły w nich niedozwolonych klauzul, a prawo konsumenta jest chronione przepisami nie tylko krajowymi, ale i unijnymi. Banki nie mogą przerzucać odpowiedzialności za swoje błędy na konsumenta, nie mówiąc już o fakcie, że banki również korzystały z kapitału Frankowiczów więc takie pozwy mogły by być kierowane w obie strony. Trudno się jednak dziwić nastawionym na zysk bankom, że robią wszystko by zniechęcić klientów do procesu – w końcu z ich perspektywy w grę wchodzą tutaj setki miliardów złotych.

Unieważnienie kredytu frankowego – orzecznictwo

Orzecznictwo dotyczące unieważnienia kredytów frankowych jest dziś korzystne dla kredytobiorców. Frankowicze wygrywają ponad 90% spraw z bankami z czego większość kończy się unieważnieniem kredytu frankowego. Największy wpływ na obecne orzecznictwo miał wyrok TSUE z 3 października 2019 roku, który wskazał, że występujące w umowie niedozwolone klauzule powinno się z niej usunąć, nawet jeżeli skutkuje to nie tylko odfrankowieniem ale i unieważnieniem całej umowy kredytu frankowego. Oczywiście banki dalej kwestionują orzeczenie TSUE, ponieważ w innym wypadku musiałyby jednorazowo ponieść koszt kilkuset miliardów złotych. Od października 2019 orzecznictwo, którego sercem jest wyrok TSUE zdarzyło się już ukształtować, czego efektem jest wygrywanie przez Frankowiczów ponad 90% spraw. Obecnie wyroki stwierdzające unieważnienie kredytu frankowego zapadają częściej niż te orzekające jego odfrankowienie.

Jak wybrać kancelarie do anulowania kredytu chf.

Kredytów chf udzielono w Polsce ponad milion. Niestety każdy bank pracował na własnym wzorze umowy, który ewoluował w czasie i mógł różnić się w zależności od placówki w której podpisywano umowę, przez co do każdej sprawy trzeba podejść indywidualnie. W związku z tym sprawę najlepiej polecić kancelarii frankowej, tzn. kancelarii która zajmuje się tylko prowadzeniem spraw Frankowiczów. Doświadczenie mecenasów z takiej kancelarii niewątpliwie wpłynie korzystnie na rozwój procesu i jeszcze bardziej zwiększy szanse na unieważnienie kredytu frankowego. Przy wyborze kancelarii warto także zwrócić uwagę czy wszystkie koszty procesu zostały opisane konkretnymi kwotami, czy umowa jest przejrzysta i czy naszą sprawę poprowadzi adwokat z którym rozmawiamy. Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu frankowego zapraszamy do kontaktu przez formularz na dole strony lub ten znajdujący się na stronie głównej. Biura kancelarii znajdują w Warszawie i Wrocławiu, ale obsługujemy klientów z całej Polski.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM

Masz kredyt we frankach?

Wiemy jak Ci pomóc. Z sukcesem prowadzimy sprawy wszystkich banków. Pomagamy osobom z kredytem hipotecznym oraz przedsiębiorcom frankowym, także w przypadku, gdy kredyt został już spłacony.

Zostaw swój kontakt poniżej

Pomoc Frankowiczom