Unieważnienie Kredytu Frankowego Kancelaria Rajkowska

Unieważnienie umowy kredytu frankowego

Unieważnienie umowy kredytu frankowego to stwierdzenie, że przez obecność niedozwolonych klauzul umowa pomiędzy Frankowiczem, a bankiem nigdy nie miała miejsca i powrót świadczeń finansowych pomiędzy stronami do stanu sprzed wypłaty kredytu. Świadczenia banku i Frankowicza sa oddzielne. Tzw. „kredyty we frankach” to skomplikowane instrumenty finansowe, które z kredytami hipotecznymi mają bardzo mało wspólnego. Frankowicze, szwajcarską walutę widzieli tylko wirtualnie, a banki same jednostronnie ustalały kursy kupna i sprzedaży franka, zarabiając także na swapach walutowych i do dziś nie wytłumaczyły skąd tak w ogóle wzięły franka w którym „udzielały” kredytów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że wszystkie klauzule, które naruszają przepisy prawa, powinny zostać wykreślone z umowy. W konsekwencji przenosi się to na usunięcie z umowy aż kilku niedozwolonych zapisów, przez co bardzo często umowa traci swoją moc prawną i następuje unieważnienie umowy kredytu frankowego. Co w takim przypadku?

Jakie skutki prawne ma unieważnienie kredytu we frankach

Unieważnienie umowy kredytu frankowego skutkuje powrotem do stanu sprzed wypłaty kredytu. Tzn. bank musi oddać całość wpłacanych przez Frankowicza rat, a następnie wystąpić do Sądu, aby Frankowicz oddał mu pożyczoną kwotę, co ważne bez odsetek, marż i prowizji. Sposób rozliczanie się z kredytem frankowym, wynika z tego, że Sąd Najwyższy opowiedział się za zastosowaniem teorii dwóch kondykcji do rozliczania transakcji. Oznacza to, że oddzielne są roszczenia klienta i oddzielne są roszczenia banku. Przypomnijmy. W przypadku unieważnienia kredytu we frankach bank musi oddać klientowi wszystkie spłacone przez niego raty, a klient musi zwrócić do banku tylko kwotę kredytu, bez odsetek i marż. Oznacza to, że unieważnienie kredytu frankowego jest dla klienta bardzo korzystne pod względem czysto finansowego bilansu. Oczywiście ma ono też swoje minusy i w niektórych przypadkach bardziej opłacalne będzie odfrankowienie kredytu. W wypadku unieważnienia umowy, ze względu na brak poniesionych przez kredytobiorcę kosztów kredytu, banki podnoszą medialny raban, starając się straszyć klientów, że będą domagać się od nich tzw. opłaty za korzystania z kapitału. Takie działanie ma odwieść jak największa liczbę Frankowiczów od procesów dążących do unieważnienia kredytu we frankach. Więcej o bezpodstawnych roszczeniach banku o wynagrodzenie za korzystania z kapitału, można przeczytać pod tym linkiem.

Niestety dla banków, prawo stoi ponad ekonomią. To banki były odpowiedzialne za skonstruowanie umowy i to one użyły w nich niedozwolonych klauzul, a prawo konsumenta jest chronione przepisami nie tylko krajowymi, ale i unijnymi. Banki nie mogą przerzucać odpowiedzialności za swoje błędy na konsumenta, nie mówiąc już o fakcie, że banki również korzystały z kapitału Frankowiczów więc takie pozwy mogły by być kierowane w obie strony. Trudno się jednak dziwić nastawionym na zysk bankom, że robią wszystko by zniechęcić klientów do procesu – w końcu z ich perspektywy w grę wchodzą tutaj setki miliardów złotych.

Unieważnienie kredytu frankowego – orzecznictwo

Orzecznictwo dotyczące unieważnienia kredytu frankowego jest dziś korzystne dla kredytobiorców. Frankowicze wygrywają ponad 90% spraw z bankami z czego większość kończy się unieważnieniem kredytu frankowego. Największy wpływ na obecne orzecznictwo miał wyrok TSUE z 3 października 2019 roku, który wskazał, że występujące w umowie niedozwolone klauzule powinno się z niej usunąć, nawet jeżeli skutkuje to nie tylko odfrankowieniem ale i unieważnieniem całej umowy kredytu frankowego. Oczywiście banki dalej kwestionują orzeczenie TSUE, ponieważ w innym wypadku musiałyby jednorazowo ponieść koszt kilkuset miliardów złotych. Od października 2019 orzecznictwo, którego sercem jest wyrok TSUE zdarzyło się już ukształtować, czego efektem jest wygrywanie przez Frankowiczów ponad 90% spraw. Obecnie wyroki stwierdzające unieważnienie kredytu frankowego zapadają częściej niż te orzekające jego odfrankowienie.

Jak wybrać kancelarie do unieważnienia kredytu frankowego ?

Kredytów chf udzielono w Polsce ponad milion. Niestety każdy bank pracował na własnym wzorze umowy, który ewoluował w czasie i mógł różnić się w zależności od placówki w której podpisywano umowę, przez co do każdej sprawy trzeba podejść indywidualnie. W związku z tym sprawę najlepiej polecić kancelarii frankowej, tzn. kancelarii która zajmuje się tylko prowadzeniem spraw Frankowiczów. Doświadczenie mecenasów z takiej kancelarii niewątpliwie wpłynie korzystnie na rozwój procesu i jeszcze bardziej zwiększy szanse na unieważnienie kredytu frankowego. Przy wyborze kancelarii warto także zwrócić uwagę czy wszystkie koszty procesu zostały opisane konkretnymi kwotami, czy umowa jest przejrzysta i czy naszą sprawę poprowadzi adwokat z którym rozmawiamy. Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, zapraszamy do kontaktu przez formularz na dole strony lub ten znajdujący się na stronie głównej. Biura kancelarii znajdują w Warszawie i Wrocławiu, ale obsługujemy klientów z całej Polski.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM