status konsumenta kredyt frankowy

Status konsumenta a kwestia kredytu frankowego

Jeżeli chodzi o status konsumenta, to w kwestii kredytu frankowego ma on duże znaczenie, ale ostatnie rozstrzygnięcia Sądów, pozwalają usunąć kredyt frankowy na tzw. zasadach ogólnych — nie na podstawie występowania niedozwolonych klauzul, ale na podstawie nieważności całej umowy kredytu hipotecznego, która w istocie oferuje kredytobiorcy swap walutowo-procentowy, a nie kredyt hipoteczny. 

Konsumentem jest osoba, która zawarła z przedsiębiorcą umowę, która nie dotyczy bezpośrednio prowadzonej przez nią działalności gospodarczej lub zawodowej. W przypadku kredytu chodzi tu o osoby, które zawarły go celem sfinansowania prywatnego celu. Cel zawarcia kredytu badany jest przez Sąd na dzień jego zawarcia. Oznacza to, że jeżeli dana osoba kupiła mieszkanie w celu użytkowym, mieszkała w nim, a po kilku latach otworzyła tam gabinet zawodowy, to nadal posiada ona status konsumenta. W innym przypadku unieważnienie kredytu CHF jest trudniejsze niż u osób ze statusem konsumenta, ale dalej możliwe.

Dlaczego status konsumenta jest ważny w kwestii kredytu frankowego

Status konsumenta w kredycie frankowym, pozwala na oparcie powództwa przeciwko bankowi, o stosowanie przez niego niedozwolonych klauzul w kredytach frankowych. Za kredytobiorcą stoi także wtedy wiele przepisów zarówno krajowych jak i unijnych podkreślających konieczność ochrony praw konsumenta. Wielu Frankowiczów, nie zdaje sobie sprawy, że umowy, które podpisali z bankiem, dawały często bankowi jednostronną możliwość kształtowania wysokości spłacanej raty poprzez ustalanie kursu walut według własnych tabel przeliczeniowych. W umowie występowała także bardzo duża dysproporcja praw i obowiązków na korzyść banku, który praktycznie nie ponosił żądnego ryzyka, przenosząc je w całości na konsumenta. To właśnie zapisy odpowiedzialne za przewalutowanie kredytu oraz dysproporcję ryzyka, uznawane są przez Sądy za niedozwolone, ale tylko w przypadku gdy stroną umowy była osoba ze statusem konsumenta — ze względu na szeroką ochronę jego praw przez przepisy krajowe i Unijne. Klauzule, które Sąd uzna za niedozwolone, są z umowy wykreślane. Bardzo często, są to zapisy, które regulują działanie kredytu i jego kształt, przez co po ich usunięcie umowa zostaje rozwiązana. W takim przypadku następuje unieważnienie kredytu frankowego, a umowa jest traktowana jak nigdy niezawarta.

Odkryj również: Rekordowy kurs franka nie aż tak zły dla Frankowiczów?

Kancelaria od spraw frankowych

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM