sprzedaż nieruchomości objętej kredytem

Roszczenia przeciwko bankowi, a sprzedaż nieruchomości objętej kredytem

Zarówno sprzedaż nieruchomości objętej kredytem jak i wcześniejsza spłata kredytu we frankach, nie stoją na przeszkodzie do wystosowania roszczenia przeciwko bankowi. Dzieje się tak, ponieważ w zawartej umowie frankowej wciąż znajdują się niedozwolone zapisy i nie zmienia tego fakt jej wypełnienia. Bank można dalej pozwać o unieważnienie kredytu. W przypadku wygranej (obecnie 95% Frankowiczów wygrywa z bankiem), umowa zostaje przez Sąd uznana za nigdy niezawartą. Zgodnie z teorią dwóch kondykcji (roszczenia Frankowicza i banku są oddzielne), bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty i opłaty, a Frankowicz musi następnie zwrócić do banku, tylko kwotę wypłaconego kredytu — bez odsetek, marż prowizji i przeliczania złotego na franka, co jest dla niego bardzo korzystne. Dlatego roszczenia przeciwko bankowi mają sens i mogą dać Frankowiczowi szansę na odzyskanie nadpłaconych przez wzrost kursu franka rat.

Roszczenia przeciwko bankowi przy wciąż spłacanym kredycie

Roszczenia przeciwko bankowi, mogą być także dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy mamy problemy ze sprzedażą nieruchomości objętej kredytem. Problem ze sprzedażą mieszkania, która jest jeszcze obciążona kredytem we frankach, często wynika stąd, że mimo wielu lat spłaty kredytu, przez gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego, saldo zadłużenia, wciąż jest wyższe niż wartość nieruchomości. Mówimy wtedy o tzw. hipotece pod wodą (ang. underwater mortgage). Może to odstraszyć kupujących lub sprawić, że bank nie będzie wyrażał zgody na sprzedaż mieszkania. Ten problem może rozwiązać, wygranie sprawy z bankiem i unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. W przypadku odfrankowienia kredyt zostaje zamieniony na złotowy, oprocentowany stawką LIBOR 3M (SARON 3M), co daje dwie korzyści. Po pierwsze bank musi oddać nadpłacone raty, po drugie znacząco obniżone zostaje saldo zadłużenia. Więcej o odfrankowieniu można przeczytać w artykule: odfrankowienie kredytu.

Roszczenia przeciwko bankowi kancelaria

Jeżeli interesuje Cię wszczęcie postępowania przeciwko bankowi, zapraszamy do kontaktu z kancelarią Rajkowska, poprzez formularz na dole strony lub stronę kancelarii. Obecnie przeciwko bankom toczy się już prawie 80 tysięcy postępowań, dlatego z pozwaniem banku warto się pospieszyć, nim polski system Sądowy zamieni się w jedną wielką kolejkę Frankowiczów oczekujących na rozprawę z bankiem.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM