odsetki ustawowe a kredyt we frankach

Odsetki ustawowe a kredyt we frankach, dodatkowy zysk Frankowiczów?

Wszystkim Frankowiczom, którzy wygrają sprawę z bankiem i unieważnią kredyt we frankach, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie. Odsetki ustawowe od kredytu we frankach, są naliczane od momentu dostarczenia pozwu do banku (najpóźniej następnego dnia). Oznacza to, że jeżeli proces z bankiem się przeciągnie, bank po unieważnieniu kredytu i rozliczeniu się z Frankowiczem z wpłacanych przez niego rat, będzie musiał także zapłacić odsetki od zasądzonej kwoty. W dodatku jeżeli Frankowicz spłacał część kredytu we frankach szwajcarskich (np. łącznie 200 tys złotych i 25 tys CHF), to po unieważnieniu bank będzie musiał oddać franki, przeliczając je po obecnym kursie, a nie kursie z dnia jego wpłaty i to od tej “powiększonej sumy”, liczone będą ustawowe odsetki.

Po wyroku TSUE z 2023 roku Sądy naliczają odsetki od momentu gdy bank otrzymał pozew. Przykładem jest prowadzona przez nas sprawa  o sygnaturze XV C 1920/21, wyrok z 12.01.2024, wydany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku XV Wydział Cywilny, który przyznał klientom należne odsetki za 3-letni okres trwania sprawy, co stanowi dodatkowe 25% zysku.

Unieważniając kredyt frankowy, kredytobiorca może więc liczyć, na:

  • wyzerowanie salda zadłużenia;
  • zwrot rat kredytu;
  • usunięcie wpisu hipotecznego banku z księgi wieczystej;
  • ustawowe odsetki.

Frankowiczom należą się ustawowe odsetki, zgodnie z art. 481 kodeksu cywilnego, w wysokości sumy stopy referencyjnej NBP powiększonej o 5,5 punktu procentowego.

Odsetki ustawowe a kredyt we frankach — znaczenie rosnącej stopy procentowej

Frankowiczom opłaca się pozwać bank. Wygrywają ponad 95 % spraw w pierwszej instancji i 98% w drugiej, a korzyści z unieważnienia kredyty frankowego same w sobie są bardzo duże. O czym więcej można przeczytać w artykule: Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia.

Dodatkowo odsetki ustawowe, okazują się bardzo wysoką kwotą w przypadku kredyt we frankach. Dzieje się tak, ponieważ są one liczone od wielkości przedmiotu sporu, który wynosi zazwyczaj kilkaset tysięcy — dodatkowo, sprawa z bankiem trwa 2-3 lata, więc odsetki naliczają się kilkukrotnie. 

W przypadku kredytu we frankach, w którym Frankowicz oddał już do banku 300 tysięcy złotych (poprzez spłatę rat), a od momentu złożenia pozwu do wygranej z bankiem minęły dwa lata, otrzyma on ponad 60 000 złotych odsetek ustawowych.

Bardzo duże znaczenie ma tutaj obecna referencyjna stopa procentowa NBP, która wynosi obecnie 6,5%, co po powiększeniu jej o ustawowe 5,5% da to odsetki w wysokości 12% w skali roku. Jeżeli stopy procentowe znowu wzrosną, a sprzyja temu proinflacyjne otoczenie, wzrosną również odsetki, jakie bank będzie musiał oddać Frankowiczowi — co zabezpieczy środki przed inflacją, lepiej niż jakakolwiek lokata.

Odsetki ustawowe a kredyt we frankach po wyrokach TSUE z 2023 roku ?

Wyroki TSUE z 2023 roku tylko potwierdziły, to co pełnomocnicy Frankowiczów wiedzieli od dawna. Naliczanie odsetek od momentu gdy Frankowicz złoży pisemne potwierdzenie faktu, że zna konsekwencje rozwiązania umowy, tak jak wymagała tego część Sądów, jest niewłaściwa i niezgodna z przepisami.

Odsetki ustawowe należą się Frankowiczom znacznie wcześniej. Obecnie czekamy na nowe wyroki Sądu, które potwierdzą, że odsetki powinny być liczone już od momentu złożenia do banku wniosku o zwrot wpłaconych rat kredytu. Oznacza to, że dla sprawy trwającej 3 lata (średni czas trwania sprawy frankowej), Frankowicze zyskają średnio dodatkowe 43 tysiące złotych tytułem odsetek ustawowych.

Odsetki mogą być też dodatkowym motywatorem dla banków, by te przestały grac na czas w postępowaniu Sądowym, co może pozytywnie wpłynąć na skrócenie czasu trwania postępowania frankowego.

Kancelaria prawna pomoże unieważnić kredyt frankowy

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do kancelarii Rajkowska już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Obecnie w Sądach jest już ponad 150 tysięcy spraw frankowych. Jeżeli tempo składania nowych pozwów się utrzyma, to już wkrótce, na rozstrzygnięcie sprawy frankowej będzie trzeba czekać latami — przez ogromne kolejki w Sądach.

Pamiętaj, że warto się pośpieszyć, bo wraz z rosnącą gwałtownie ilością pozwów frankowych, czas oczekiwania na rozprawę znacząco się wydłuży, jeżeli nie nastąpią znaczne zmiany legislacyjne mogące przyśpieszyć procesy frankowe.

Czytaj także: czy można przegrać sprawę o kredyt frankowy? Jak ją wygrać?

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM