Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu polega na przywrócenie go do postaci złotowej przez wykreślenie niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej. Tzw. „kredyty frankowe” oferowane przez banki okazały się skomplikowanymi instrumentami finansowymi (swapami walutowymi), których nie można stawiać na równi z innymi kredytami hipotecznymi. W przypadku kredytów indeksowanych, których dotyczy odfrankowienie, saldo kredytu wyrażone zostało w franku szwajcarskim, ale wszelkie raty spłacane były już w złotówkach po ich przeliczeniu po kursie kupna franka. Kurs przewalutowania franka na złotego określał jednostronnie bank, na podstawie własnych tabel kursowych. Mimo, że kredytobiorca szwajcarską walutę widział tylko wirtualnie, przy wzroście jego kursu doszło do kuriozalnej sytuacji w której saldo długu rosło mimo spłacania przez Frankowicza kolejnych rat kredytu. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 2019 roku który jest coraz rzetelniej egzekwowany przez polskie sądy, z umowy kredytu można wykreślić niedozwolone zapisy. W przypadku kredytu indeksowanego, wnioskuje się o odfrankowienie kredytu, poprzez wykreślenie z umowy niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej (dotyczącej przeliczania franka na złotego). Co dzieje się w takim przypadku?

Czytaj także: Millennium bank kredyt we frankach

Jakie skutki prawne niesie ze sobą odfrankowienie kredytu

Wykreślenie z umowy klauzul abuzywnych dotyczących mechanizmu indeksacji (przewalutowania franka na złotego), z pozostawieniem pozostałych zapisów umowy w mocy powoduje odfrankowienie kredytu. Saldo kredytu wraca do postaci złotowej, co znacznie redukuje dług. Raty dalej płacone są w złotówkach, wciąż z zastosowaniem niskiej stawki oprocentowania LIBOR, a bank musi zwrócić wszystkie nadpłacone w wyniku wzrostu kursu franka raty. Korzyść Frankowicza jest więc potrójna. Spada jego zadłużenie względem banku, bank musi zwrócić nadpłacone raty, a oprocentowanie kredytu stawką LIBOR jest znacznie bardziej korzystne od stawki WIBOR standardowo stosowanej przy kredytach złotowych. Niektóre banki uważaj, że przy odfrankowieniu kredytu powinno stosować się stawkę oprocentowania WIBOR, analogiczną jak w kredytach złotowych. Należy jednak przypomnieć, że to banki są odpowiedzialne za błędną konstrukcję umowy i to one ponoszą jej konsekwencję, a prawo konsumenta jest chronione przepisami nie tylko krajowymi, ale i unijnymi. W zależności od treści umowy jak i potencjalnych korzyści możliwe jest także wnioskowanie o całkowite unieważnienie kredytu frankowego, które ma nieco inne następstwa prawne.

Odfrankowienie kredytu – orzecznictwo

Po wyroku TSUE z 3 października 2019 roku orzecznictwo dotyczące spraw związanych z kredytem we frankach stało się dużo bardziej pro-konsumenckie. Trybunał podkreślił, że w umowie znajdują się niedozwolone klauzule i powinno się je usunąć, a konsumentom należy się ochrona. Obecnie Frankowicze wygrywają ponad 90% spraw z bankami, a większość spraw kończy się uznaniem umowy kredytu za nieważną. Nieco rzadziej stosuje się wykreślenie samej klauzuli indeksacyjnej odpowiadającej za przeliczanie franka na złotego – czyli tzw. odfrankowienie kredytu. Wybór drogi postepowania zależy od indywidualnych zapisów znajdujących się w umowie i jak najlepszego interesu klienta.

Jaka kancelaria do pozbycia się franka z kredytu

Wybór kancelarii która zajmie się ofrankowaniem kredytu jest niezwykle ważny. W Polsce udzielono ponad milion kredytów frankowych, ale każdy bank robił to na własnym wzorze umowy, który dodatkowo zmieniał się wraz z czasem. Dlatego poszczególne umowy potrafią się znacząco różnić pomiędzy sobą treścią i bardzo ważne jest aby do każdej sprawy podejść indywidualnie. Takie podejście zapewniają prawnicy z tzw. kancelarii frankowych, czyli kancelarii które zajmują się tylko sprawami Frankowiczów, co przekłada się na ich skuteczność w prowadzeniu postępowań. Jeżeli interesuje Cię odfrankowienie kredytu (lub jego unieważnienie) zapraszamy do kontaktu przez formularz na dole strony lub ten znajdujący się na stronie głównej. Biura kancelarii znajdują w Warszawie i Wrocławiu, ale obsługujemy klientów z całej Polski.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM