kredyt we frankach a rozwód

Kredyt we frankach a rozwód

Kredyt we frankach, a rozwód to dodatkowy stres dla Frankowiczów. Kredyt hipoteczny jest bowiem tzw. Pasywem i nawet po podziale majątku, bez względu na fakt kto zamieszkuje w domu, wciąż musi być solidarnie spłacany przez kredytobiorców. Jak wiadomo, m.in. w celu podniesienia zdolności kredytowej wiele osób decydowała się na wspólną hipotekę. Frankowicze, którzy posiadają kredyt, a są już po rozwodzie, często obawiają się, że w związku z tym nie będą mogli unieważnić swojej umowy i pozbyć się nieuczciwego kredytu, a kredyt można unieważnić i to nawet bez zgody byłego partnera.

Reasumując, nawet jeżeli masz kredyt we frankach, a rozwód masz już za sobą (lub jesteś w trakcie), to możesz pozbyć się problemu i to paradoksalnie w prostszy sposób niż w przypadku złotowego kredytu hipotecznego. Czytaj dalszą część artykułu, żeby odkryć, to co możesz zrobić i jakie są inne sposoby na pozbycie się kredytu frankowego.

Sposoby na pozbycie się kredytu we frankach po rozwodzie

Jedną z możliwości jest zmiana umowy i przyjęcie zobowiązania przez jednego z małżonków — przeważnie tego, który pozostaje prawnym właścicielem mieszkania. Na takie rozwiązanie musi się jednak zgodzić bank, który bardzo często będzie wymagał dopisania do hipoteki kolejnej osoby, żeby zagwarantować sobie spłatę kredytu.

Innym sposobem jest sprzedaż domu i przeznaczenie kwoty na pokrycie kredytu. W przypadku kredytów we frankach może to być jednak problematyczne, ponieważ takie hipoteki znajdują się często „pod wodą” tzn. wraz ze wzrostem kursu CHF, saldo kredytu pozostałe do spłaty może być nadal większe od wartości nieruchomości, co tworzy kolejny problem i sprawia, że rozwiązanie to jest nieefektywne.

Dlatego najbardziej skutecznym sposobem jest unieważnienie umowy kredytu we frankach. Ze względu na zawarte w umowie niedozwolone klauzule, kredyt można unieważnić i powrócić ze stanem faktycznym zobowiązań do stanu sprzed wypłaty kredytu tzn. – bank musi oddać Frankowiczom wszystkie wpłacone przez nich raty, a Frankowicz następnie oddać w złotówkach kwotę kredytu z dnia jego wypłaty. Bardzo wielu Frankowiczów, regularnie spłacających raty, wpłaciło już do banku kwotę większą od tej, która pierwotnie otrzymali. Sprawia to, że po unieważnieniu kredytu we frankach i rozliczeniu się z bankiem, mogą na tym “wyjść” kwotowo na zero i w dodatku zatrzymać nieruchomość. Żeby pozwać bank o unieważnienie kredytu, wystarczy tylko jeden z byłych współmałżonków. Druga osoba, może jednak zostać poinformowany o tym przez Sąd i np. wezwana w charakterze świadka.

Kredyt frankowy, a rozwód — co dalej ?

Sprawy związane z kredytem we frankach, a rozwodem niosą w sobie bagaż emocjonalny, przez co wielu Frankowiczów odwleka rozwiązanie problemu. Zupełnie niepotrzebnie. Z pomocą doświadczonego adwokata, unieważnienie kredytu we frankach i uregulowanie swojej sytuacji życiowej, wcale nie musi być wyzwaniem. Jeżeli interesuję Cię pozbycie się kredytu frankowego, a rozwód masz już za sobą lub jesteś w jego trakcie, skontaktuj się z adwokatem, np. korzystając z formularza poniżej lub przejdź na stronę główną. 

Ostatnie wiadomości z bloga: Deutsche bank kredyt frankowy

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM