kredyt we frankach a działalność gospodarcza

Kredyt we frankach a działalność gospodarcza

Kredyty we frankach a działalność gospodarcza, to problem wielu przedsiębiorców, ale możliwy do rozwiązania przez odpowiednią kancelarię prawną. Nierównomierne obciążenie prawami i obowiązkami stron umowy sprawia, że kredyt można unieważnić.  Kredyty frankowe cieszyły się bardzo dużą popularnością wynikającą z wykorzystania w nich niskiego oprocentowania stawką LIBOR. Kredyty udzielane były w różnych okolicznościach, na różne cele co powoduje, że trzeba podejść do problemu kompleksowo, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania podczas wzięcia kredytu. Uproszczając, przedsiębiorców z kredytem we frankach można podzielić na dwie grupy. Osoby ze statusem konsumenta i osoby bez tego statusu. Pierwsza grupa, to często przypadek, gdzie kredyty były udzielane na zakup nieruchomości mieszkalnych, który wraz ze zmianą sytuacji życiowej przedsiębiorcy, zmieniały się na miejsca prowadzenia działalności. Druga to wykorzystanie środków z kredytu np. na kupno i wynajem mieszkania. W obu tych przypadkach kredyt we frankach na działalność gospodarczą można unieważnić.

Przedsiębiorca z kredytem we frankach, a status konsumenta

Ta sama osoba, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje, może mieć różny status prawny tzn. np. programista, kupując specjalistyczne oprogramowanie potrzebne mu do realizacji projektu, czyni to w związku ze swoją działalnością, wobec czego wymagana jest od niego fachowa wiedza w tym temacie i nie może powołać się na prawa ochrony konsumenta w tym konkretnym przypadku. Inaczej wygląda natomiast sytuacja, gdy ten sam programista kupuje np. kino domowe, żeby odpocząć po pracy – tutaj już ma status konsumenta. W zależności od sytuacji prawnej możliwe jest uargumentowanie statusu konsumenta podczas zawarcia umowy kredytu we frankach. Jeżeli ta kwestia zostanie podniesiona w pozwie, Sąd bardzo często bada, czy w momencie nabycia mieszkania miało ono być przeznaczone na działalność gospodarczą, jeżeli tak to, w jakim stopniu były wykorzystane do celów gospodarczych, a w jakim do mieszkaniowych. Sąd interesuje moment zakupu mieszkania. Jeżeli jego przeznaczenie zmieniło się wraz z upływem czasu, ale w momencie jego zakupu było wykorzystywane do celów mieszkaniowych, przedsiębiorcy jak najbardziej należy się status konsumenta. W takim przypadku argumentacja wygląda jak w typowych kredytach hipotecznych we franku szwajcarskim i opiera się na unieważnieniu kredytu ze względu na występujące w nim niedozwolone klauzule. Unieważnienie powoduje powrót stanu prawnego do dnia sprzed wypłaty kredytu, przedsiębiorca zwraca bankowi, tylko tyle ile pożyczył — bez odsetek.  Co, jednak gdy kredyt we frankach, a działalność gospodarcza szły ze sobą od początku w parze i przedsiębiorca na pewno nie uzyska statusu konsumenta? Nic straconego.

Sprawdź również: Kredyt we frankach a rozwód

Kredyt we frankach a działalność gospodarcza – inne sposoby na unieważnienie umowy

Wprawdzie brak statusu konsumenta uniemożliwia powołanie się przed Sądem na występujące w umowie niedozwolone klauzule, ale nadal pozostawia możliwość zaskarżenia umowy frankowej i uzyskania nieważności stosunku prawnego umowy. Coraz częściej Sądy przychylają się do argumentacji przedsiębiorców z kredytem we frankach i unieważniają umowy  indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego. 

Argumentacja w tym zakresie obejmuje przedstawienie dysproporcji w prawach i obowiązkach obu stron. Pokazuje jednostronne określanie wysokości rat przez bank, konstrukcje kredytu, która bardziej przypominała swap walutowo-procentowy niż kredyt hipoteczny czy jednostronne przenoszenie ryzyka na przedsiębiorcę przez bank, który zabezpieczał swoje pozycje walutowe. Tak skonstruowana umowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego), narusza art. 69 ustawy o prawie bankowym, przekroczenie swobody umów z art. 353 kodeksu cywilnego, czy równowagi kontraktowej. 

To wszystko sprawia, że już 19 stycznia 2018 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach, przyjął, że umowa kredytu indeksowanego do CHF jest nieważna. Polskie orzecznictwo w tych sprawach jest jednak wciąż niejednolite i wymaga skorzystania z usług doświadczonego prawnika. Kolejnym krokiem w stronę unieważniania kredytów we frankach, a prowadzoną działalnością gospodarczą jest ostatni wyrok Sądu okręgowego w Warszawie z 13 października 2021 roku. Sąd unieważniał kredyt we frankach ze względu na art. 58 Kodeksu cywilnego pkt 1-3. mówiące o tym, że czynność prawna sprzeczna z ustawą, mające na celu jej obejście lub sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest nieważna w tej części prawnej, w której występują niezgodne zapisy, a w przypadku, gdy postanowienia dotknięte nieważnością naruszają wykonanie czynności – nieważna jest cała czynność. Podsumowując: jeżeli masz kredyt we frankach, a działalność gospodarcza idzie z nim w parze, to nie znaczy jeszcze, że nie możesz unieważnić umowy kredytowej.

Czytaj także: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Działalność gospodarcza a kredyt we frankach — co robić ?

Jeżeli masz kredyt we frankach, a prowadzisz działalność gospodarczą, na którą przeznaczony był kredyt to nic straconego. Zgodnie z nowym orzecznictwem, które uwzględnia ogromne dysproporcje pomiędzy prawami w umowie kredytowej między bankiem, a przedsiębiorcom, umowę można unieważnić. Nie jest to typowy kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, dlatego będzie wymagał konsultacji z doświadczonym w sprawach frankowych adwokatem. Adwokat dobierze indywidualną ścieżkę postępowania do każdej sprawy, tak by możliwe było unieważnienie kredytu. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy przedsiębiorcy uda się uzyskać tytuł konsumenta, wtedy możliwe jest podważenie abuzywnych klauzul występujących w umowie i jej unieważnienie tak jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego, co w polskim orzecznictwie jest już normą stanowiącą ponad 90% wszystkich spraw Frankowych. Przedsiębiorca z kredytem we frankach, też może wygrać z bankiem. Po szczegóły dotyczące oferty kancelarii dla przedsiębiorców frankowych można skontaktować się przez podany niżej formularz kontaktowy lub stronę główną.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM