Frankowicze, czy wyroki są Korzystne ?

Za nami kolejny miesiąc, w którym Frankowicze otrzymują korzystne wyroki. Orzecznictwo polskich sądów zmieniło się od kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził, że klauzule zawarte w kredytach frankowych są niedozwolone i powinny być z umów usunięte. Dało to impuls tysiącom nowych frankowiczów, do pójścia do sądu i walki o zwrot nadpłaconych rat, przez odfrankowienie lub unieważnienie kredytu. W czwartym kwartale 2020 roku, czyli rok od publikacji stanowiska TSUE, Frankowicze otrzymali korzystne wyroki w liczbie prawie pięciuset w pierwszej instancji, przy 27 przegranych (jak podaje portal stop bankowemu bezprawiu link) Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej,  bowiem w sądach są złożone już dziesiątki tysięcy pozwów (najwięcej bo ponad 15 tysięcy w Sądzie Okręgowym w Warszawie), które wciąż czekają na rozpatrzenie.
Frankowicze liczą, że decyzja Sądu Najwyższego, która ma się pojawić 25 marca, ujednolici sposób rozliczania się z bankiem w przypadku unieważnienia kredytu i przyśpieszy orzecznictwo. Niektórzy Sędziowie, czekają także na odpowiedz TSUE, do której Sąd Okręgowy w Gdańsku wystosował 4 pytanie o doprecyzowanie stanowiska Trybunału. Proces ujednolicania orzecznictwa trwa, a w najbliższym czasie może znacznie przyśpieszyć „odkorkowując sądy, których praca jest dodatkowo utrudniona przez pandemię.
Frankowicze nie mogą jednak liczyć, że wszystkie wyroki będą korzystne. Około 10% spraw jest ciągle w sądzie przegrywana. Przyczyną porażek jest niezrozumienie przez wszystkich sędziów istoty problemu oraz błędnie napisane pozwy. Dlatego ważne jest znalezienie pełnomocnika doświadczonego w prowadzeniu spraw frankowych, a nie przypadkowej osoby. Odpowiednia kancelaria frankowa, pomoże wygrać sprawę. Ciekawym rozwiązaniem sporu mogłaby być ugoda, zapewne mniej korzystna finansowo, ale pewna. Niestety nawet jeżeli któryś bank zaproponuje Frankowiczom ugody, nie jest powiedziane, że wszystkie inne pójdą jego śladem. Niektóre banki mogą nigdy nie zaproponować ugody lub przedstawić bardzo niekorzystną propozycję. Dlatego każdą propozycję ugody warto skonsultować z adwokatem od spraw frankowych.

Czytaj także: Spłacony kredyt frankowy a pozew przeciwko bankowi

Frankowicze Pozwy

Frankowicze, a pozwy przeciwko bankom. Sprawdz dlaczego można ubiegać się o unieważnienie kredytu frankowego lub zwrot nadpłaconych rat i zmniejszenie salda zadłużenia na przyszłość. Jak potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zapisy znajdujące się w umowach kredytów frankowych, nie są zgodne z prawem Unii. Prawo Unii Europejskiej jest prawem nadrzędnym w stosunku do wszystkich państw członkowskich, przez co polskie sądy muszą przestrzegać decyzji Trybunału. Niedozwolone zapisy powinny zostać z umów usunięte, co skutkuje albo unieważnieniem kredytu albo jego przewalutowaniem. Niestety polski rząd nie rozwiązał sprawy systemowo, dlatego usunięcie z umowy niedozwolonych klauzul musi odbywać się przez pozwanie banku. Pozew poprzedza reklamacja, możliwe jest zawezwanie banku do próby ugodowej, jednak w końcu przychodzi pora na pozew. Frankowicze pamiętajcie, pozwy muszą być napisane we właściwy sposób, przez prawnika specjalistę. Odpowiednie pozwy odwołujące się do prawa i orzecznictwa sądowego w danej sprawie, liczą po kilkadziesiąt stron. Nie warto tego robić na własną rękę, ani zlecać to adwokatom nie związanym ze sprawami frankowymi, bo przez zle napisany pozew można stracić szansę na odzyskanie nadpłaconych rat – bank można pozwać tylko raz. Wszystkie osoby które mają kredyt we frankach i chcą pozwać bank zapraszamy do kontaktu z adwokatem od kredytów frankowych.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM