Frankowicze TSUE C-28/22

Frankowicze triumfują w TSUE – wyrok w sprawie C-28/22

Frankowicze triumfują przed TSUE w sprawie C-28/22. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiedział na pytania zadane przez Sędziego Kamila Gołaszewskiego, z Sądu Okręgowego w Warszawie. Pytania dotyczyły wątpliwości odnośnie biegu terminu przedawnienia, jakie nasunęły się po decyzji Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 roku. Choć sprawa dotyczy Getin Banku, to ma odniesienie do wszystkich banków.

TSUE skrupulatnie kontynuuje swoją, korzystną dla Frankowiczów linię orzecznictwa i potwierdza wyrok sprzed tygodnia w sprawie C-140/22.  Według Trybunału, niewłaściwe jest liczenie terminu przedawnienia, od momentu złożenia przez Frankowicza oświadczenia o wiedzy na temat skutków rozwiązania umowy, Jest to interpretacja, którą prawnicy wskazywali już od ponad 2 lat, ponieważ Sn sztucznie stworzył pewien wymóg, który był na rękę bankom, a nie miał odzwierciedlenia w prawie.

Z nowego orzeczenia TSUE w sprawie C-28/22 wynika, że termin przedawnienia roszczeń dla banku i klienta powinien być jednakowo liczony. TSUE pozostawił Sądom krajowym miejsce na wskazanie terminu rozpoczęcia biegu przedawnienia, spodziewamy się, że będzie to moment złożenia przez Frankowicza reklamacji do banku.

W taki przypadku bank od momentu złożenia przez Frankowicza reklamacji ma 3 lata, by domagać się zwrotu swojego kapitału, inaczej zostanie on przedawniony, a Frankowicz nie będzie musiał zwrócić do banku ani złotówki. W związku z taką interpretacją przepisów możemy się spodziewać, że banki zaczną teraz masowo pozywać Frankowiczów o zwrot kapitału, żeby zabezpieczyć swoje roszczenia przed przedawnieniem, chyba że SN podejmie zaskakując, sprzeczną z TSUE decyzję.

Czytaj także: Kancelarie frankowe Gorzów Wielkopolski, pomoc Frankowiczom

Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym

Wyrok TSUE w sprawie C-28/22 dotyczy także zarzutu zatrzymania w kredycie frankowym. Przypomnijmy, że banki podnosiły zarzut zatrzymania, tzn. chciały uzależnić zwrot rat kredytu Frankowiczowi, od jego deklaracji, że dokona on później zwrotu wypłaconego kapitału. Banki chciały uniknąć ryzyka przedawnienia swoich roszczeń oraz konieczności każdorazowego występowania o zwrot kapitału.

TSUE orzekło jednak, że zarzut zatrzymania w kredycie frankowym jest niezgodny z Unijną dyrektywa, a stosowanie go przynosi konsumentowi szkodę w postaci braku odsetek ustawowych. Uproszczając, TSUE ograniczył bankom możliwość do korzystania z zarzutu zatrzymania, przez co Frankowicze będą mogli osiągać dodatkowy zysk z odsetek.

Jeżeli interesuje Cię pozwanie banku i odzyskanie swoich pieniędzy, to nie czekaj dłużej. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego i odkryj jak kancelaria prawna Rajkowska może Ci pomóc w pozbyciu się kredytu raz na zawsze.

Sprawdź także inne wyroki TSUE: Kolejne korzystne wyroki TSUE – podsumowanie 2023 roku

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM