ugody z bankiem

Frankowicze którzy podpisali ugodę z bankiem jednak zapłacą podatek?

W ramach zachęty do podpisania ugody frankowej Minister Finansów zgodził się by były one czasowo zwolnione od tzw. podatku od wzbogacenia się — na chwilę obecną do końca 2024 roku. (Podatek ten nie występuje w przypadku wygrania z bankiem sprawy w Sądzie).
O sprawie zrobiło się głośno, natomiast nie zawsze mowa jest o tym, że to zwolnienie z podatku nie dotyczy każdego i wcale nie dzieje się w sposób automatyczny, przez co wielu kredytobiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie ugody z bankiem, będzie musiało go zapłacić.

  • Podatek dalej będą musiały zapłacić osoby, które nie przeznaczyły kredytu na własne cele mieszkaniowe, czyli np. dołączyły do kredytu, by pomóc bliskiej osobie zwiększyć zdolność kredytową, co ma miejsce w przypadku wielu polskich rodzin. 
  • Z podatku nie będą zwolnieni Frankowicze, którzy za kredyt kupili działkę, halę magazynową, czy lokal usługowy, który nawet później przekształcili na mieszkanie.
  • Zwolnienie z podatku dotyczy tylko i wyłącznie jednej nieruchomości, finansowanie zakupu kilku mieszkań będzie więc sprzeczne z wymaganiami i skutkować będzie koniecznością zapłaty podatku.
  • Za dopełnienie wszystkich formalności związanych ze zwolnieniem z podatku, odpowiada Frankowicz, jeżeli nie dotrzyma on terminu lub zapomni o wymaganym zgłoszeniu, to będzie musiał zapłacić podatek, a banki delikatnie mówiąc nie garną się do pomocy w przypadku gdy urząd skarbowy naliczy podatek, nawet jeżeli zrobi to niesłusznie.

W przypadku, gdy Frankowicz będzie jednak musiał zapłacić podatek od ugody — będzie to podatek PIT, który w zależności od dochodów osoby fizycznej wynosi 12% do 120 tys. złotych oraz aż 32 % ponad 120 tysięcy złotych rocznego przychodu. W takim razie, gdy korzyść z ugody będzie dość wysoka, lub gdy wysokie są zarobki, to bardzo łatwo znaleźć się w sytuacji, z której aż 32% tej kwoty zostanie zabrane przez państwo, dlatego warto dokładnie sprawdzić zasady opodatkowania korzyści ugody frankowej przed jej zawarciem.

Czytaj także: W końcu – ugody frankowe w Deutsche Banku i BPH. Co dalej?

Ugoda, czy pozew przeciwko bankowi ?

Ugody frankowe na chwile obecną są dla Frankowiczów nieopłacalne. Chlubnym wyjątkiem jest program bezpieczna ugoda, banku Pekao SA, który po przewalutowanie kredytu, po wskazanym kursie, pozostawia go w 2% oprocentowaniu. Każdy inny bank po przewalutowaniu kredytu zmienia oprocentowanie z LIBOR3M na WIBOR3M więc rata kredytu niewiele się zmienia, a ryzyko wzrostu kursu walut CHF do PLN zostaje zastąpione ryzykiem wzrostu stopy procentowej. Takie ugody będą kosztowały Pekao ponad 2 miliardy złotych, a jest to bank z najmniejszym portfelem kredytów frankowych, oznacza to, że pozostałe banki mogą nie być w stanie zaproponować ugód na podobnym poziomie, ponieważ nie będzie je na to stać.

Oczywiście mimo tego, że propozycja banku Pekao jest sensowna i zapewne gdyby padła 5 lat temu, byłaby na tyle korzystna, że skusiłaby wielu Frankowiczów, to w świetle najnowszych wyroków TSUE, ugoda z bankiem się po prostu nie opłaca. Ze względu na występowanie w umowie niedozwolonych klauzul może ona zostać rozwiązana oraz uznana za nigdy nie obowiązującą, co wiąże się  traktowaniem jej jako nigdy niezawartej. Bank musi więc zwrócić wszystkie wpłacone raty, a Frankowicz tylko pożyczoną kwotę — w polskich złotych, z dnia wypłaty kredytu, bez marz i prowizji. Można więc powiedzieć, że jeżeli Frankowicz wygra z bankiem to skorzysta z darmowego kredytu hipotecznego, ponieważ w ten sposób bank jest karany za stosowanie w umowie niedozwolonych zapisów. Darmowego kredytu nie jest w stanie przebić żadna proponowana przez banki ugoda. 98% Frankowiczów wygrywa z bankami, także szansa, by zgarnąć całą pulę, ze statystycznego punktu widzenia jest naprawdę wysoka, przez co w Sądach jest zdecydowanie więcej pozwów przeciwko bankom, niż zostało zawartych ugód.

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu CHF raz na zawsze, nie zwlekaj, Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM