Kredyty frankowe były bardzo popularne w latach 2004-2008, udzielona ich ponad 700 tysięcy. Obecnie w Polsce jest około 2,8 mln zarejestrowanych działalności gospodarczych, niczym nadzwyczajnym jest więc, że wielu Przedsiębiorców zarejestrowała swoją działalność gospodarczą w nieruchomości kupionej za kredyt we frankach.
Działalność gospodarcza zarejestrowana w nieruchomości oznacza, że Frankowiczowi trudniej będzie wygrać z bankiem, ale dalej w zdecydowanej większości przypadków uzyska korzystny wyrok. W takiej sytuacji Sąd zapewne będzie chciał poddać analizie, w jaki sposób wykorzystywana była nieruchomość, np. czy w ramach kosztów prowadzenia działalności gospodarczej rozliczano czynsz za mieszkanie, opłaty za prąd, gaz, wodę, czy też zarejestrowanie działalności miało tylko wymiar ewidencyjny — wtedy Frankowicza dalej obejmują prawa ochrony konsumenta.
W wielu przypadkach Frankowicze najpierw brali kredyt i kupowali nieruchomość, a działalność gospodarczą otwierali w nich dopiero po latach. W takiej sytuacji Sąd zbada czy nieruchomość została już zakupiona z myślą o działalności gospodarczej, czy pomysł na działalność pojawił się później i nie jest związany z zakupem nieruchomości. Jest to istotne, ponieważ jeżeli Sąd nie wykaże związku, to Frankowiczowi będzie przysługiwał status konsumenta i dużo prościej wygra on z bankiem.
Czytaj także: Sankcja Kredytu Darmowego Millennium Bank
Dlaczego status konsumenta jest tak ważny?
Prawo ochrony konsumenta jest bardzo rozbudowane i ściśle regulowane w całej Unii Europejskiej. Posiadanie statusu konsumenta, sprawia, że zapisy zawarte w umowach frankowych są uznawane za abuzywne, ponieważ wprowadzają zbyt dużą dysproporcję pomiędzy bankiem, a kredytobiorcom. W praktyce oznacza to, że Frankowicze wygrają z bankami aż w 98% swoich spraw.
Jeżeli Frankowicz nie posiada statusu konsumenta jego sytuacja ulega skomplikowaniu, ponieważ nie można powoływać się na abuzywność zastosowanych przez bank klauzul, ale trzeba wykazać, że cały mechanizm kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim jest nieuczciwy i w zasadzie nie jest to kredyt hipoteczny a swap walutowo – procentowy, co wymaga skorzystania z pomocy doświadczonego adwokata.
Jeżeli Frankowicz prowadził działalność gospodarczą i chciałby udowodnić, że nie była ona związana z kredytem CHF, warto zwrócić się do księgowej, o oświadczenie potwierdzające, że raty kredytu nie były ujmowane w kosztach uzyskania przychodu, a także, że w kredytowanej nieruchomości nie przyjmowano klientów.
Frankowicz przedsiębiorca - co dalej ?
Frankowiczom Przedsiębiorcom, którym nieruchomość faktycznie służyła do prowadzenia działalności gospodarczej, dużą nadzieję dała uchwała Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 roku III CZP 40/22, która wskazuje, że umowa jest kredytu frankowego jest bezwzględnie nieważna, ponieważ kredyt ten nie spełnia wymogów kredytu hipotecznego i uniemożliwia oszacowanie kosztów idących za kredytem CHF, ze względu na nieograniczone ryzyko wzrostu kursu CHF do PLN.
Sprawy związane z działalnością gospodarczą są jednak uznawane za trudniejsze i często spotykają się z indywidualną oceną przez Sędziów, ze względu na fakt, że w Polskim prawie nie istnieje pojęcie precedensu i Sędziowie mogę indywidualnie (oczywiście w granicach prawa) interpretować rzeczywistą sytuację. Przez to pozwanie banku jako przedsiębiorca bez statusu konsumenta, wymaga skorzystania z doświadczonej kancelarii prawnej.
Pozwij bank z kancelarią adwokacką Rajkowska
Jeżeli jesteś Frankowiczem przedsiębiorcą, dalej możesz unieważnić swój kredyt we frankach. Skonsultuj swoją umowę kredytową z kancelarią adwokacką Rajkowska – jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju i przekonaj się jak możemy Ci pomóc.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my skontaktujemy się z Tobą.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091