Frankowicze mieszkanie za darmo

Frankowicze dostaną mieszkania za darmo ? wyrok w sprawie C-28/22

Poza pełnomocnikami Frankowiczów nikt nie chciał  to wierzyć, a jednak już wkrótce po wyroku TSUE w sprawie C-28/22 Frankowicze mogą zyskać darmowe mieszkanie, a przynajmniej część Frankowiczów.

Do tej pory orzecznictwo względem Frankowiczów i tak było bardzo korzystne. Mogli oni w końcu liczyć na “darmowy kredyt”. Chodziło o to, że po wygraniu sprawy z bankiem, ich umowa była traktowana jako nigdy niezawarta. Bank musiał oddać wszystkie wpłacone mu raty, a Frankowicz musiał oddać do banku, wypłaconą mu kwotę — bez marż, odsetek i prowizji. Frankowicz przez lata płacił zawyżone raty więc bardzo często okazywało się, że w momencie wyroku, oddał już do banku więcej niż pożyczył i mógł cieszyć się wolnością finansową. Inni kredytobiorcy np. pożyczając 300 tysięcy, na skutek odsetek i prowizji musieliby oddać 600 tysięcy, a Frankowicz, który wygrał z bankiem, tylko podstawową kwotę 300 tysięcy — czyli miał kredyt za darmo.

Obecnie, orzecznictwo w tej sprawie może pójść nawet o krok dalej, a to ze względu na decyzję TSUE. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że liczenie biegu terminu przedawnienia od momentu gdy Frankowicz złoży oświadczenie o wiedzy na temat skutków wypowiedzenia umowy jest niezgodne z prawem. TSUE nakazałby Sądy krajowe opracowały inne, zgodne z prawem orzecznictwo w tej kwestii i  na nowo ustaliły zasady biegu terminu przedawnienia.

Jeżeli spojrzymy na analogiczne przypadki, termin przedawnienia dla banku upływa już po 3 latach. jeżeli termin ten byłby liczony od momentu złożenia przez Frankowicza pozwu, to w wielu przypadkach ten termin dla banków by minął. Bieg terminu przedawnienia liczony “po nowemu” oznaczałby, że bank musiałby oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a sam straciłby możliwość ubiegania się o zwrot wypłaconego kapitału! Frankowicz zyskałby więc mieszkanie za darmo. Ten scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny, ponieważ jest zgodny z zasadami prawa. Oczywiście, stawką są kolejne dziesiątki miliardów, które banki mogą stracić, dlatego na pewno zrobią wszystko by odwlec orzeczenia w tej sprawie w czasie i spróbują je storpedować.

Jednym z efektów wyroku TSUE, może być także fakt, że banki masowo zaczną pozywać Frankowiczów, by zabezpieczyć swoje roszczenia. 

Czytaj także: Czy WIBOR to klauzula niedozwolona? Jak pozbyć się wiboru z umowy

Pozwij bank — kancelaria Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, nie czekaj dłużej. Odkryj jak kancelaria Rajkowska może Ci pomóc w pozbyciu się kredytu CHF raz na zawsze.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM