Kiedy kolejny wyrok TSUE

Frankowicze aktualności – Kiedy kolejny wyrok TSUE?

Frankowicze aktualności — sprawdzamy kiedy kolejny wyrok TSUE oraz co nowego dzieje się w świecie Frankowiczów.
W sprawie Frankowiczów przybyły nam nowe, ważne aktualności — przede wszystkim znamy już datę nowego wyroku TSUE, będzie to 12.10.2022 roku. TSUE ma wypowiedzieć się na temat wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, jakiego banki domagają się od Frankowiczów. Kolejny wyrok TSUE, to odpowiedz na pytanie Sądu Rejonowego Warszawa – Śródmiescie (sygnatura sprawy C-520/21 z sierpnia 2021 roku). Spodziewamy się wyroku, korzystnego dla Frankowiczów.

Nie wiemy za to kiedy zapadnie kolejny wyrok TSUE w sprawach o sygnaturach: C-80/21, C-81/21, C-82/21. Pierwotna rozprawa została przełożona na bliżej niekreślony termin za “kilka miesięcy”, ze względu na konieczność zapoznania się TSUE z nowymi opiniami Komisji Europejskiej oraz rządów: Polski i Hiszpanii, które są korzystne dla Frankowiczów.

Wyrok TSUE może położyć kres praktykom banków, które starają się zniechęcać Frankowiczów do procesu, strasząc ich dodatkowymi kosztami i postępowaniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Oznacza to, że jesienią 2022 roku, Sądy mogą zalać kolejne tysiące nowych spraw frankowych.

Frankowicze aktualności

Wakacje kredytowe - nie dla Frankowiczów

Kolejne aktualności ze świata Frankowiczów dotyczą wakacji kredytowych.

Wielu kredytobiorców złotowych może skorzystać z wakacji kredytowych, niestety po raz kolejny nikt nie pomyślał o Frankowiczach, którzy musieli się przecież mierzyć z jeszcze większym wzrostem kosztów kredytu niż złotówkowicze i to przez okres wielu lat. Po raz kolejny okazuje się, że jedynym sposobem na pozbycie się kredytu frankowego na korzystnych warunkach jest pozwanie banku o kredyt frankowy.

Przypominamy, że unieważniając kredyt we frankach, Frankowicz może pozostać na “wakacjach kredytowych” już na zawsze i nie przejmować się dalszymi wzrostami wysokości rat kredytu.

Stopy procentowe w Szwajcarii rosną - frank pnie się w górę.

Po wielu latach luźnej polityki monetarnej, w Szwajcarii także zaczęły rosnąć stopy procentowe. Ma to podwójny negatywny wpływ na sytuację Frankowiczów, ponieważ rośnie oprocentowanie ich kredytów, a także rośnie kurs CHF do PLN, który już niedługo może przebić 5 złoty. W najbliższym okresie czasu spowoduje to drastyczny wzrost rat kredytów, jakie Frankowicze muszą spłacać.

Bardzo trudno jest także przewidzieć, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć takie raty i co się może stać z Polską gospodarką w obliczu nadchodzącej światowej recesji. Podczas ostatniego globalnego kryzysu, kurs franka względem złotego, praktycznie się podwoił, oby tym razem udało się uniknąć tak czarnego scenariusza.

Frankowicz przedsiębiorca, także pozwie bank

W 2022 roku nastąpił przełom jeżeli chodzi o kredyty frankowe brane na działalność gospodarczą. Frankowicz przedsiębiorca, bardzo dużo zyska po uchwale SN (III CZP 40/22, z 22 kwietnia 2022 roku). Sąd najwyższy, we wspomniane uchwale, orzekł, że nieważność umowy frankowej może zostać stwierdzona nie tylko na podstawie faktu, iż zawierają one niedozwolone klauzule (niedozwolone ze względu na prawo ochrony konsumenta, nie przedsiębiorcy), ale na podstawie tzw. bezwzględnej nieważności umowy frankowej. Sąd stwierdził, że kredyt frankowy nie jest w istocie kredytem hipotecznym, a jednostronne ustalanie przez bank kursy wymiany waluty jest niedopuszczalne, nawet w umowie z przedsiębiorcą, a nie konsumentem, przez co uznał, że cała umowa jest nieważna – nie spełnia norm kredytu hipotecznego zapisanych w ustawie.

Sędziowie Frankowicze, też mogą orzekać

Kolejny fakt z cyklu Frankowicze aktualności, to wiadomość, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, Sędziowie, którzy mieli lub mają kredyt frankowy, także mogą rozstrzygać sprawy Frankowiczów i nie muszą być z nich wyłączani — o co często wnioskowały banki, próbując w ten sposób odroczyć proces i przeciągać go w czasie — co było jedną z ich strategii na odroczenie kosztów spraw frankowych i zachowanie stabilności finansowej.

Rozporządzenie dotyczy także Sędziów, którzy zaciągali kredyt frankowy w tym samym banku, którego sprawę rozstrzygają.

Gorąca jesień dla Frankowiczów

Po wyroku TSUE w październiku 2022 roku szykuje się gorąca jesień dla Frankowiczów. Obecnie w Sądach jest już ponad 90 tysięcy spraw frankowych i przybywa ich w tempie kilku tysięcy na miesiąc. Po wyroku to tempo może się podwoić, ponieważ banki stracą główny argument, którym wywierały wpływ na Frankowiczów, by odciągnąć ich od procesu.

W dodatku obecnie zapadają także tysiące wyroków w sprawach frankowych, także gwałtowny wzrost liczby Frankowiczów, którzy pozbyli się kredytu, może spowodować wzrost zainteresowania składaniem pozwów wśród ich znajomych.

Dlatego warto się spieszyć. Kolejki do Sądów już teraz są gigantyczne, a na rozpatrzenie sprawy frankowej trzeba czekać nawet 3 lata. Jeżeli Frankowicze jeszcze bardziej masowo ruszą do Sądów, to czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy frankowej jeszcze się wydłuży.

Kolejna aktualności dla Frankowiczów, także pojawią się jesienią.

Po 12.10.2022 roku znów aktualne stanie się pytanie kiedy kolejny wyrok TSUE?, ponieważ, to nie koniec czekających nas decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na swój finał czekają przecież także sprawy z marca 2022 roku, których rozstrzygnięcie zostało wstrzymane na kilka miesięcy w związku z koniecznością zapoznania się TSUE z nowymi opiniami (rząd Hiszpanii, rząd Polski, a także Komisja Europejska poparły roszczenia Frankowiczów). 

Anuluj kredyt frankowy z kancelarię prawną Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do kancelarii Rajkowska już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM