Frankowicz Przedsiębiorca

Frankowicz przedsiębiorca skorzysta z pomocy kancelarii frankowej

Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego! Frankowicz przedsiębiorca także pozbędzie się kredytu frankowego. Uchwała Sądu Najwyższego o numerze III CZP 40/22 to prawdziwy przełom. Warto przypomnieć, że o ile w przypadku kredytobiorców ze statusem konsumenta, wygraną z bankiem osiąga prawie 100 % kredytobiorców, o tyle w sprawach Frankowiczów przedsiębiorców, Sądy nie wykazywały się już tak jednolitym orzecznictwem. Wynika to z faktu, że umowa kredytu frankowego była unieważniana ze względu na zawarte w niej klauzule abuzywne, które dotyczyły, tylko i wyłącznie konsumentów. W przypadku Frankowicza przedsiębiorcy, w Sądzie należało podważyć całą umowę, a  nie poszczególne jej zapisy, wnosząc o tzw. bezwzględna nieważność umowy frankowej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 roku III CZP 40/22, wskazuje właśnie, że umowa jest bezwzględnie nieważna, ponieważ kredyt frankowy nie był w istocie kredytem hipotecznym. Zgodnie z ustawą, w kredycie hipotecznym, kredytobiorca ponosi jedynie koszty odsetek oraz prowizji, a także powinien od początku wiedzieć, jakie będą koszty jego kredytu, o czym w przypadku kredytów we frankach nie może być mowy. Kredytobiorca ponosił ryzyko zmiany kursu walutowego, bank zarabiał dodatkowo na spreadzie walutowym, a saldo zadłużenia zmieniało się cały czas. W istocie kredyt frankowy dużo bardziej przypomina swap walutowo – procentowy niż kredyt hipoteczny. Sąd najwyższy, oparł swoją uchwałę, także na fakcie, że niedopuszczalne jest, aby jedna ze stron umowy miała prawo do dowolnego kształtowania kursu waluty, podczas gdy mechanizm ten nie został nawet opisany w umowie.

Podsumowując, cała umowa kredytowa może zostać uznana za nieważną. Pełną treść uzasadnienie orzeczenia SN można przeczytać tutaj: treść uzasadnienia Sądu Najwyższego III CZP 40/22.

Nie oznacza to jednak, że umowy na kredyty frankowe zostaną nagle rozwiązane, a przedsiębiorcom Frankowym zostanie zwrócona nadpłata. Niestety, jedyną szansą na pozbycie się kredytu Frankowego jest nadal pozwanie banku i uzyskanie prawomocnego wyroku, w czym pomoże kancelaria prawna Rajkowska. O korzyściach z unieważnienia kredytu frankowego można przeczytac tutaj: Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia.

 

Frankowicz przedsiębiorca

Frankowicz Przedsiębiorca także wygra z bankiem !

Uchwała SN, ma za zadanie ujednolić orzecznictwo Polskich Sądów. Frankowicz przedsiębiorca, będzie miał teraz takie same szanse na unieważnienie kredytu frankowego jak konsument. Polskie Sądy czeka więc nowa fala pozwów od Frankowiczów Przedsiębiorców, którzy do tej pory sporadycznie pozywali banki, obawiając się dużego ryzyka prowadzenia sprawy.

Przypomnijmy, że Frankowicz przedsiębiorca, to osoba, która wzięła kredyt we frankach na działalność gospodarczą — np. rozwój firmy, czy kupno mieszkania pod wynajem. W przypadku wynajmu mieszkania bardzo ważny jest cel kredytu, jeżeli bowiem mieszkanie służyło na początku do celów prywatnych, a dopiero następnie zostało wynajęte, co nie było pierwotnym celem kredytobiorcy, to w trakcie rozpatrywania takiej sprawy, w większości przypadków kredytobiorca  będzie traktowany jak konsument.

Warto zauważyć, że opłata za złożenie pozwu w Sądzie, w przypadku przedsiębiorców wynosi 5 % wartości sporu, a nie 1000 zł jak w przypadku konsumenta. W dodatku, przepisy odnośnie przedsiębiorców frankowych, sprawiały, że mieli oni mniejszą szansę na wygraną z bankiem, przez co nie decydowali się oni na pozwanie banku, obawiając się zbyt dużego ryzyka i kosztów w przypadku przegranej. Teraz to się zmieni. W świetle nowych przepisów banki powinny już szykować nowe rezerwy na przegrane sprawy frankowe, bo każdy przedsiębiorca ma teraz duże szanse na wygranie procesu.

 

Warto się spieszyć — sprawy przedsiębiorców mają krótszy termin przedawnienia roszczeń

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przedawnienia roszczeń pieniężnych, konsumenci mają sześć lat na dochodzenie roszczeń, natomiast dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, okres ten wynosi niespełna trzy lata. Przedsiębiorcy Frankowicze mają zatem o połowę mniej czasu niż Frankowicze konsumenci, aby formułować żądania i dochodzić ich w sądzie, a jest o co walczyć.

Dodatkowo w Sądach jest już ponad 90 tysięcy spraw frankowych, a każdego miesiąca przybywają tysiące kolejnych. Na rozstrzygnięcie sprawy frankowej już teraz trzeba czekać nawet 3 lata, a w przypadku rosnących kolejek czas ten wzrośnie jeszcze bardziej. Nie warto zamrażać zysków z unieważnienia kredytu frankowego, dlatego trzeba pozwać bank jak najszybciej, unikając jeszcze większych kolejek do rozpatrzenia sprawy.

Czytaj także: Frankowicze aktualności – Kiedy kolejny wyrok TSUE?

Kancelaria prawna pomoże unieważnić kredyt przedsiębiorcom Frankowym

Jeżeli jesteś Frankowiczem przedsiębiorcom i interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do kancelarii Rajkowska już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Pamiętaj, że warto się śpieszyć, bo wraz z rosnącą gwałtownie ilością pozwów frankowych, czas oczekiwania na rozprawę znacząco się wydłuży.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM