dyrektywa 93/13

Dyrektywa 93/13 a ochrona Frankowicza

Dyrektywa 93/13 dotycząca nieuczciwych zapisów w umowach, to bardzo silna podstawa do rozwiązania umowy kredytu hipotecznego. Prawo ochrony konsumenta w Unii Europejskiej, działa na bardzo wysokim poziomie, kategorycznie zabraniając podmiotom finansowym na wykorzystywanie słabszej strony umowy. 

W dyrektywie można znaleźć zapisy, mówiące, że nieuczciwe klauzule (tzw. klauzule abuzywne) powinny być wykreślone z umowy, a jeżeli wpływa to na funkcjonalność całej umowy, to powinna ona zostać rozwiązana i traktowana jako nigdy niezwarta.

Dyrektywa ta nakłada obowiązki informacyjne na przedsiębiorców, tak aby konsumenci mogli podjąć świadome decyzje. W przypadku kredytów frankowych banki nie dopełniły tego obowiązku. Dyrektywa chroni konsumentów, dlatego dla kredytobiorców bardzo ważny jest status konsumenta. Konsumentem jest osoba, której działalność gospodarcza nie jest związana z przedmiotem umowy, w tym przypadku z finansami i która nie wzięła kredytu na działalność gospodarczą. W przypadku przedsiębiorców, kredyty frankowe także można unieważnić, ale nie ze względu na dyrektywę 93/13, a ze względu na inne niedozwolone zapisy. 

Celem dyrektywy 93/13 jest ochrona konsumentów i odstraszanie nieuczciwych podmiotów przed wykorzystywaniem swojej specjalistycznej wiedzy do wprowadzania w błąd. Jedną z konsekwencji dyrektywy jest tzw. sankcja darmowego kredytu, w przypadku gdy w umowie znajdują się niedozwolone zapisy.

Sankcja darmowego kredytu oznacza, że po rozwiązaniu umowy, bank musi oddać wszystkie wpłacone do niego raty kredytu, a następnie kredytobiorca musi oddać tylko i wyłącznie pożyczoną kwotę. Wszyscy wiemy, że pożyczając np. 300 tysięcy, tak naprawdę musimy oddać do banku znacznie więcej — np. 700 tysięcy złotych przez 30 lat. W przypadku zastosowania sankcji darmowego kredytu należy zwrócić jedynie podstawową kwotę, oznacza to że jeżeli ktoś rzetelnie spłacał raty kredytu, to jest duża szansa, że oddał już do banku więcej niż pożyczył i będzie mógł cieszyć się finansową wolnością.

Czytaj także: Kredyt we frankach – co robić?

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli masz kredyt we frankach, nie czekaj dłużej. Prawo ochrony konsumenta Unii Europejskiej jest po twojej stronie, co wielokrotnie udowodnił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W obliczu tego, że Polska zobowiązana jest do przestrzegania traktatów wspólnotowych, Sądy w Polsce także orzekają na korzyść kredytobiorców – Frankowicze wygrywają obecnie 98% swoich spraw.

Weź sprawy w soje ręce. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego i umów się na konsultację z prawnikiem od spraw frankowych z kancelarii Rajkowska.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM