Banki pozywają Frankowiczów przede wszystkim z jednego powodu – boją się że upłynie im termin przedawnienia roszczeń. Zgodnie z orzeczeniami TSUE i uchwałą Sądu Najwyższego, jeżeli umowa kredytowa zostanie unieważniona, to jest ona traktowana jako nigdy nie zawarta, a świadczenia pomiędzy bankiem a kredytobiorcą są oddzielne. Tzn. po wygranej Frankowicz otrzymuje od banku wszystkie wpłacone do niego raty oraz prowizje, a następnie bank żąda od Frankowicza oddania my wypłaconej kwoty kredytu — bez marż, odsetek, prowizji, sam kapitał z dnia jego wypłaty. Przez spowodowane wzrostem kursu franka nadpłacanie rat (rata często wynosiła dwa razy więcej niż powinna) i brak konieczności zwrotu odsetek w większości przypadków okaże się, że kredytobiorca oddał już do banku więcej niż pożyczył.
Przez fakt, że roszczenia uznawane są za oddzielne, banki znalazły się w trudnej sytuacji. Mianowicie, termin przedawnienia dla banków wynosi zaledwie 3 lata. Zdarzają się sprawy frankowe, które trwają dłużej. W takim przypadku, jeżeli w trakcie procesu bank nie pozwie frankowicza o zwrot kapitału, ten ulegnie przedawnieniu. Czyli bank będzie musiał oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone raty, a straci prawo nawet do kapitału wypłaconego w dniu kredytu. Dla banków byłaby to katastrofa, dlatego wolą się zabezpieczyć na taką ewentualność i wnoszą pozwy.
Część banków stara się także, walczyć o waloryzację kapitału, który muszą im zwrócić kredytobiorcy. Uważają, że kapitał nie pracował, a inflacja sprawiła, że jego wartość spadła. TSUE oraz SN jednak nie zgodziły się z taką narracją i jasno wyraziły się, że banki nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału. Niemniej jednak część banków dalej próbuje takich pozwów.
Czytaj także: Pozwanie banku wcale nie jest tak skomplikowane. Nie wierz bankowcom w tej sprawie
Co zrobić gdy bank mnie pozwie?
W przypadku gdy bank pozwał Frankowicza, bardzo ważna jest szybka reakcja. Istnieje określony czas, w którym należy złożyć odpowiedz na pozew, inaczej może on zostać uznany przez Sąd i roszczenia banku zostaną uznane, przez co Frankowicze stracą dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Dlatego po odbiorze pisma najlepiej jak najszybciej skontaktować się z adwokatem.
Warto pamiętać, że gdy bank pozywa Frankowicza to zupełnie nowa sprawa niż ewentualny wcześniejszy pozew przeciwko bankowi. Będzie to sprawa z odrębną sygnaturą i to bardzo często rozpatrywana przez innego Sędziego.
Kancelaria adwokacka Rajkowska
Jeżeli masz problem z kredytem frankowym to sprawdź jak kancelaria adwokacka Rajkowska może Ci pomóc.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my przedstawimy Ci szczegóły oferty.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091