marża kredytu frankowego

Czym jest marża kredytu ?

Marża kredytu hipotecznego to pojęcia występujące zarówno w kredytach frankowych jak i złotowych. Marża kredytu to, innymi słowy, dochód banku za to, że udzielił nam kredytu. Oprocentowanie kredytu, wskazane przez bank zazwyczaj składa się z marży oraz stopy procentowej obecnie w postaci WIBORu w przyszłości WIRONu.

Marża banku jest stała przez cały okres kredytowania stąd popularność refinansowania kredytów hipotecznych. Przykładowo marże w czasach niższych stóp procentowych są wyższe, ponieważ łatwiej jest je ukryć w koszcie odsetkowym kredytu, natomiast w czasie wyższych stóp procentowych, marże często spadają, by zachęcić nowych klientów do udzielenia kredytu. Oznacza to, że refinansując kredyt hipoteczny, można często znaleźć korzystniejszą ofertę z dużo niższą marżą, nawet rzędu 1 procenta, co nie brzmi imponująco, ale przełoży się na 15% spadek wysokości rat kredytu. 

Marża kredytu zależna jest także od wielu innych czynników — wysokości wkładu własnego, stabilności dochodów, skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń bankowych, czy korzyści z bycia długotrwałym klientem banku.

Czytaj także: Kim jest biegły na rozprawie frankowej ?

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM