czy umowy kredytu złotowego były uczciwe

Czy umowy kredytu złotowego były uczciwe?

Kredyty złotowe nie były uczciwe, podobnie zresztą jak kredyty frankowe, choć oczywiście z innych powodów. Kredyty złotowe w Polsce są pewnym ewenementem w skali Europy, ponieważ w większości opierają się na zmiennej stopie procentowej, znacznie wyższej niż stała stopa procentowa w innych krajach. Częściowo jest to spowodowane słabszą kondycją naszej waluty względem Euro, a częściowo polityką i bankowym lobby (np. Węgrzy ze znacznie słabszym forintem, oferowali kredyty ze stałą stopą procentową, przez co kredytobiorcy nie są bezpośrednio ofiarami cyklu podwyżek stóp procentowy).

Kredyty złotowe nie są uczciwe, nie ze względu na wykorzystanie zmiennej stopy procentowej, ale ze względu na wykorzystanie wskaźnika referencyjnego WIBOR do jej ustalania. Problem z WIBOREM, polega na tym, że jest to wskaźnik referencyjny nieoparty o realne transakcje na rynku, a budowany jedynie na podstawie propozycji największych banków – banki podają procent, po jakim pożyczyłyby sobie pieniądze, gdyby musiały to zrobić, ale nie dochodzi między nimi do transakcji. W takim wypadku okazuje się, że WIRON jest podatny na manipulację. Analogiczny wskaźnik używany w UE – LIBOR, był manipulowany przez największe banki, co doprowadziło do kryzysu w 2007 roku. Efektem tego kryzysu była ostrzejsza regulacja działalności banków oraz zamiana wskaźnika LIBOR na SARON. Analogiczne działania są obecnie podejmowane w Polsce, ponieważ wskaźnik WIBOR będzie zamieniany na WIRON, który jest realną miarą kosztu pieniądza. 

Czytaj także inne artykuły: Sankcja kredytu darmowego w umowach złotowych i frankowych

WIBOR a nieuczicwość kredytu

Jeżeli wskaźnik oprocentowania kredytu złotowego był nieuczciwy, podatny na manipulację i naruszał interes konsumenta, to nieuczciwy był również cały kredyt. W takim przypadku, na drodze Sądowej można domagać się usunięcia WIBORU z umowy. Kredyt pozostanie wtedy oprocentowany jedynie marżą banku, a w szczególnych przypadkach, właściwe może być zastosowanie przez Sąd, tzw. Sankcji darmowego kredytu, poprzez unieważnienie umowy. 

Podobnie jak w kredytach frankowych, bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone raty, a następnie Frankowicz będzie musiał zwrócić tylko i wyłącznie kwotę kredytu, bez odsetek, marż i prowizji. Osoby z kredytem hipotecznym, zazwyczaj zdają sobie sprawę, że pożyczając np. 300 000 w ciągu 30 lat muszą tak naprawdę oddać 800 000 tysięcy (oczywiście zależy to od oprocentowania kredytu i wysokości wkładu własnego). W przypadku sankcji darmowego kredytu będą musieli zwrócić jedynie podstawową jego kwotę, a jeżeli rzetelnie spłacali raty kredytu, może się okazać, że oddali do banku już więcej niż pożyczyli i będą mogli cieszyć się finansową wolnością.

Oczywiście sprawy kredytów złotowych są bardziej skomplikowane niż kredytów frankowych, ponieważ nie ma jeszcze jednolitego orzecznictwa, dlatego warto skorzystać z wiedzy doświadczonej kancelarii prawnej.

Kancelaria do pozwania banku

Jeżeli masz kredyt złotówkowy nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z adwokatem i sprawdź, jakie masz szanse na wygraną z bankiem i jaką kwotę możesz od niego odzyskać.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM