czas na pozwanie banku

Czy teraz w 2024 roku jest dobry czas na pozwanie banku ?

2024 rok to bardzo dobry moment na pozwanie banku. Orzecznictwo w sprawach frankowych jest zdecydowanie korzystne dla kredytobiorców – 98% spraw kończy się ich zwycięstwem. Dodatkowo po orzeczeniach TSUE z 2023 roku wiemy już, że bankom nie należy się żadna dodatkowa kwota ponad pożyczony kapitał, odsetki od kredytu frankowego powinny być naliczane prawdopodobnie od momentu złożenia pozwu, a część roszczeń banków może się przedawnić, jeżeli w 3-letnim okresie od momentu złożenia przez Frankowicza pozwu/reklamacji, nie upomną się one o swój kapitał, pozywając Frankowiczów.

Sytuacja Frankowiczów jest więc bardzo korzystna, ponieważ wygrywając z bankiem mogą liczyć na darmowy kredyt. Najpierw bank musi oddać wszystkie wpłacone mu raty, a następnie Frankowicz pożyczoną kwotę — bez opłat, marż i prowizji. W efekcie wielu Frankowiczów, którzy spłacali zawyżone nawet dwukrotnie raty, oddała już do banku więcej niż pożyczyła, będzie więc mogła cieszyć się wolnością finansową bez żadnych dodatkowych warunków — ich saldo zadłużenia przestanie istnieć.

Dodatkowo Sądy coraz częściej wstrzymują Frankowiczom spłaty rat kredytu — zabezpieczają w ten sposób ich roszczenia, wychodząc z założenia, że bank i tak będzie przecież musiał te pieniądze oddać. Wstrzymanie rat kredytu w 2024 roku może od razu odciążyć domowy budżet i przygotować go na nadchodzącą recesję.

W Sądach na koniec 2023 roku było 150 tysięcy spraw frankowych. Po korzystnych wyrokach TSUE Sądy powinny przyspieszyć, nie ma już bowiem praktycznie żadnych wątpliwości dotyczących orzecznictwa. Niestety, Sądy mają ograniczone “zdolności przerobowe”. Dlatego sprawy frankowe mogą trwać kilka lat. Obecnie średnio to 3 lata, ale trudno przewidzieć, co stanie się z czasem postępowania w przyszłości. Jedno jest pewne, do Sądów trafiają tysiące nowych spraw, dlatego lepiej pośpieszyć się i zając się sprawą frankową już teraz, zanim kolejki w Sądach jeszcze wzrosną.

Na pocieszenie, Frankowiczom, którzy czekać będą na rozstrzygnięcie sprawy, przysługiwać będą ustawowe odsetki za opóźnienie.

Czytaj także: BNP Paribas przegrywa sprawę o kredyt frankowy we… Francji

Pozwij bank w 2024 roku z kancelarią adwokacką Rajkowska

Jeżeli chcesz unieważnić kredyt we frankach nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z kancelarią adwokacką Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w Polsce.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony i przekonaj się jak możemy Ci pomóc.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM