Sprawy frankowe przyspieszą?

Czy sprawy frankowe przyspieszą? Zmiany w legislacji.

W ramach nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, w sejmowej komisji dodano przepis, który wprowadzi przymus składania przez konsumentów pozwów w Sądzie właściwym według ich miejsca zamieszkania. Przymus będzie trwał 5 lat i ma na celu przekierowania spraw frankowych bardziej równomiernie na Sądy w całym kraju — obecnie, większość spraw frankowych trafia do specjalnego Wydziału Frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza to, że przez najbliższe 5 lat, Frankowicze są zobligowani składać nowe pozwy w zależności od miejsca zamieszkania (wcześniej było to możliwe w mieście siedzibie banku lub w Warszawie w specjalnym wydziale frankowym). W przypadku już złożonych pozwów nie będzie żadnej zmiany.

W efekcie takiej zmiany sprawy frankowe mogą, choć nie muszą przyśpieszyć. Wszystko zależało będzie od obłożenia nowymi sprawami Frankowymi Sądów, do których trafią Frankowicze. Mimo wszystko bardziej rozsądne byłoby zostawienie możliwości wyboru Frankowiczom, gdzie chcą złożyć swój pozew, a nie narzucanie im pewnych schematów postępowania.

Czytaj także:Kredyt we frankach a inflacja

Wydział frankowy

W Warszawskim Sądzie Okręgowym działa specjalny wydział frankowy. Został on powołany, ze względu na tysiące nowych spraw przeciwko bankom, jakie wnosili Frankowicze. Okazało się jednak, że pozwanie banku cieszy się tak dużą popularnością, że żeby uniknąć tworzenia się kolejek w Warszawie, potrzeba by zatrudnić co najmniej kilkudziesięciu Sędziów. Ustawodawca postanowił rozwiązać ten problem poprzez przeniesienie orzecznictwa do mniejszych miast i miasteczek.

Obecnie, orzecznictwo w Polskich Sądach zdaje się na tyle utrwalone (ponad 98% wygranych spraw frankowych), że nie spodziewamy się, by ta zmiana miała istotny wpływ na statystykę wygranych spraw frankowych.

Kredyty frankowe - co dalej

 W związku z rosnącym zainteresowaniem złożenia pozwu przeciwko bankowi warto jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który dobierze właściwą argumentację, w zależności od zapisów zawartych w umowie i pozwie bank. Po więcej szczegółów dotyczących unieważnienie kredytu we frankach lub jego odfrankowienia zapraszamy do kontaktu przez formularz na dole strony, lub stronę główną. 

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM