Czy będzie ustawa frankowa

Czy będzie ustawa Frankowa?

Po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 roku, wielu bankierów zapewne marzy o ustawie frankowej. Niestety czas na rozstrzygnięcie problemu Frankowiczów przy pomocy rządowej ustawy frankowej, dawno już minął. O ile taka ustawa miałaby sens w 2014-2015 roku, gdy problem z kredytami frankowymi dopiero narastał i faktycznie mogłaby być “sprawiedliwym” rozwiązaniem, o tyle teraz z punktu widzenia Frankowiczów nie ma już najmniejszego sensu.

Jeżeli TSUE po raz kolejny przyznało rację Frankowiczom, a w Polskich Sądach wygrywają oni ponad 98% spraw, to oczywiste jest, że nie można zmusić ich siłą by wybrali kompromis z bankiem, jakim byłaby ustawa frankowa. W tym przypadku kompromis polega bowiem na przyjęciu rozwiązania, w którym obie strony spotykają się w połowie i biorą na siebie koszty nieuczciwego kredytu, a tymczasem Frankowicz, wygrywając z bankiem nie ponosi żądnych kosztów wzięcia kredytu CHF — bank musi mu oddać wszystkie wpłacone przez niego raty, a Frankowicz musi zwrócić do banku tylko i wyłącznie  kwotę kredytu w polskich złotych z dnia jego wpłaty. W obecnej sytuacji, 98% wygranych spraw Frankowiczom nie kalkuluje się ustępować bankom.

W dodatku wątpliwe jest by ustawa miała dotyczyć, chociażby spłaconych kredytów frankowych, a tym Frankowiczom także należy się sprawiedliwość i mogą oni pozwać bank.

Skąd pomysł ustawy frankowej akurat teraz?

Jak zwykle chodzi o pieniądze. Banki robią wszystko, by jak najbardziej ograniczyć swoje straty związane z koniecznością zwrotu środków Frankowiczom. Ustawa frankowa, czyli tzw. przymusowa ugoda, mogłaby pozwolić zaoszczędzić im dziesiątki miliardów złotych.

Obecnie o ustawie wspomina KNF, która nie ma mocy ustawodawczej, a jako instytucja całkowicie zawiodła, nie broniąc konsumentów przed nieuczciwymi kredytami frankowymi kiedy były one najbardziej popularne w latach 2004-2009. Wśród pomysłów KNF na ustawę możemy znaleźć m.in. pomysł obłożenia podatkiem Frankowicza, który odrzucił ugodę i wygrał z bankiem, tak by maksymalnie wyszedł na tej wygranej na zero i nic nie zyskał.

Co ciekawe, same banki w 2015 roku wskazywały, że ustawa frankowa byłaby niezgodna z konstytucją. Dziś, gdy w Sądach masowo przegrywają sprawy frankowe, widać zmieniły swoje spojrzenia na zasadniczą ustawę.

W przypadku unieważnienie umowy jest ona traktowana jak nigdy niezawarta więc sam pomysł obłożenia zysku Frankowicza z tego tytułu wydaje się dość kuriozalny, bo nie jest to dochód w rozumieniu żadnej z ustaw, a raczej swoista rekompensata za lata, przez które bank nieuczciwie pobierał zawyżone raty kredytu.

Aktualizacja: KNF będzie próbowało przekonać rząd do swojej propozycji ustawy frankowej.

 

Pozwanie banku - kancelaria Rajkowska

Nie warto czekać na żądną ustawę frankową, ponieważ po pierwsze wątpliwe jest, że w ogóle powstanie, po drugie nie będzie korzystniejsza dla Frankowiczów niż wygrana z bankiem, a po trzecie może nawet nie być zgodna z konstytucją.

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu CHF, już dziś skonsultuj się kancelarią Rajkowska. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM