co zrobić z kredytem frankowym?

Co zrobić z kredytem frankowym

Jeżeli zastanawiasz się co zrobić z kredytem frankowym, to w obecnej chwili masz cztery podstawowe opcje do wyboru:

  • Pozwanie banku i unieważnienie kredytu we frankach
  • Ugoda z bankiem
  • Wcześniejsza spłata kredytu
  • Bezczynność i dalsza spłata swoich zobowiązań, pomimo rosnącej raty.

Oczywiście przedstawione rozwiązania różnią się od siebie znacząco poziomem “opłacalności”, co zostanie opisane w dalszej części artykułu

Co zrobić z kredytem frankowym - porównanie dostępnych opcji

Najkorzystniejszym rozwiązaniem problemem z kredytem we frankach jest pozwanie banku i uzyskanie przed Sądem stwierdzenia nieważności umowy. Obecnie Frankowicze wygrywają przed Sądami, ponad 95 % spraw o unieważnienie kredytu, dlatego ryzyko przegranej jest niewielkie, a możliwe korzyści są bardzo duże. W przypadku unieważnienia umowy, bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a Frankowicz musi oddać bankowi kapitał, który od niego otrzymał w dniu wypłaty kredytu. Umowa jest uznawana za nigdy niezawartą. W praktyce bardzo często okaże się, że Frankowicz wyjdzie już na “plus” i po rozliczeniu się z bankiem zostanie mu w kieszeni nadpłata. Najważniejsze jest jednak to, że nie będzie już obciążony saldem zadłużenia — które w niektórych przypadkach, jest wciąż wyższe, niż pożyczona kilkanaście lat wcześniej kwota.

Czytaj także: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, a kredyt we franku

Ugody z bankami, od początku nie były opłacalne (więcej przeczytasz o tym w artykule: ugody banków z Frankowiczami), ale w przypadku ostatnio szybko rosnących stóp procentowych, zupełnie straciły sens. W ugodach frankowych banki proponują przewalutowanie kredytu na złotowy, po ustalonym przez siebie kursie, z jednoczesną zamianą stawki oprocentowania LIBOR 3M (SARON 3M) na WIBOR 3M. W praktyce, w związku z gwałtownym wzrostem stopy procentowej, drastycznie rośnie również stawka WIBOR, która ma ogromny wpływ na wysokość raty. Wzrost stawki WIBOR 3M o około 5% oznacza praktycznie podwojenie spłacanej raty. Stawka LIBOR 3M, jest natomiast obecnie ujemna, Po zawarciu ugody z bankiem, jeżeli stawka WIBOR dalej będzie rosnąć, może się okazać, że rata kredytu, po jego przewalutowaniu, będzie wyższa niż wcześniej.

W obecnej sytuacji wcześniejsza spłata kredytu frankowego, byłaby bardzo kosztowna, przez wysoki kurs franka szwajcarskiego. Oczywiście spłata kredytu frankowego, nie zamyka drogi do późniejszego pozwania banku. 

Bezczynność jest zdecydowanie najgorszą opcją. Trudno przewidzieć, czy kurs franka będzie rósł w krótkim terminie, ale w dłuższej perspektywie jest to bardzo prawdopodobne. Raty kredytu frankowego będą więc rosnąć, saldo zadłużenia nadal będzie ogromne, porównywalne z wartości wypłaconego kredytu. W dodatku w Sądach jest już 80 tysięcy spraw frankowych, więc konsekwencją odwlekania złożenia pozwu przeciwko bankowi, będzie odległe miejsce Frankowicza, w kolejce na wyznaczenie terminu rozprawy Sądowej, co przedłuży czas trwania sprawy frankowej. Nie warto czekać.

Pomoc frankowiczom przez kancelarię Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM