bnp paribas fortis bank

BNP Paribas, Fortis Bank, ugody frankowe czy pozwanie banku

Frankowicze z BNP Paribas, czy też Fortis Banku, którego BNP jest następcą prawnym znajdują się obecnie w stabilnej sytuacji. By rozwiązać problem kredytu frankowego, mogą skorzystać z ugody frankowej proponowanej przez BNP Paribas (Fortis Bank) lub pozwać bank. Oba warianty mają swoje plusy i minusy.

Do końca 2022 roku, BNP Paribas zaoferował ugodę ponad 3 tysiącom klientów jednak jak do tej pory zawarto około tysiąca ugód, podczas gdy w Sądach znajduje się ponad 11 tysięcy pozwów przeciwko BNP Paribas (Fortis Bank). 

Obecnie, w świetle bardzo korzystnego orzecznictwa w Sądach, Frankowicze wolą pozywać bank, niż zawierać z nim ugody.

Ugody frankowe z BNP Paribas (Fortis Bank) - odkryj co zawierają

W większości swoich ugód frankowych BNP Paribas oferuje przewalutowanie kredytu na złotowy po kursie leżącym gdzieś pośrodku pomiędzy kursem z dnia zaciągnięcia kredytu a obecnym kursem franka, przy czym ugody zawierane poza sądowo charakteryzują się gorszymi warunkami.

Niestety dla Frankowiczów, przewalutowanie kredytu oznacza, że zmianie ulegnie również stopa procentowa kredytu oraz zwiększona zostanie marża banku (marża dla kredytów frankowych wynosiła 0,8-1,2% podczas gdy w tym samym czasie kredyty złotowe miały marżę często ponad 2%). Oznacza to, że mimo konwersji kredytu, bardzo często rata, którą musi spłacać Frankowicz nie ulegnie zmianie lub nawet może wzrosnąć w przypadku dalszego podnoszenia stóp procentowych przez NBP (choć prawdopodobnie NBP zakończyło już cykl podwyżek).

Korzyść z kredytu frankowego wiąże się przede wszystkim z uniezależnieniem się od ryzyka kursu walut (kosztem ryzyka rosnącej stopy procentowej) i zmniejszeniem salda zadłużenia o około 30%. 

Takie korzyści wypadają jednak bardzo blado w porównaniu z korzyściami, jakie można odnieść unieważniając kredyt we frankach.

Unieważnienie kredytu frankowego w BNP Paribas (Fortis Banku)

Unieważnienie kredytu frankowego w BNP Paribas czy też Fortis Banku niesie ze sobą masę korzyści. Po pierwsze, umowa kredytowa zostaje uznana za nieważną i jest traktowana jako nigdy niezawarta. 

Oznacza to, że bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, prowizje i ubezpieczenia, a dopiero następnie może wnioskować o zwrot przez Frankowicza wypłaconej kwoty kredytu (w polskich złotych z dnia wypłaty kredytu). Często okaże się, że Frankowicze latami płacący zawyżone raty, bardzo często znajdą się w sytuacji, że kwota wypłacona im przez bank będzie większa od środków, które będą musieli zwrócić. Bankom grozi dodatkowo jeszcze fakt, że część ich roszczeń może się przedawnić.

Oznacza to, że po latach stresu i walki z bankami, po wygranej sprawie okaże się, że Frankowicz miał kredyt “za darmo”, bez odsetek i prowizji. Tzw. sankcja “darmowego kredytu” to kara, jaką ponoszą banki za stosowanie niedozwolonych zapisów w ugodach frankowych

Czytaj także: Boś Bank nowe warunki ugody frankowej

Kancelaria prawna Rajkowska

Jeżeli chcesz skonsultować swoją propozycję ugody frankowej z BNP Paribas (Fortis Banku) lub pozwać bank, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Przeanalizujemy twoją umowę frankową, sprawdzimy, jakie masz szanse na wygraną z bankiem i czy bardziej opłaca się pozwać bank, czy podpisać z nim ugodę.

Kancelaria prawna Rajkowska, to doświadczona kancelaria od lat oferująca kompleksową pomoc Frankowiczom na najwyższym poziomie.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM