BNP Paribas pozywa Frankowiczów

BNP Paribas Bank pozywa Frankowiczów – co dalej?

BNP Paribas bank w obawie, że po ostatnich orzeczeniach TSUE jego roszczenia dotyczące zwrotu kapitału mogą ulec przedawnieniu, zaczął pozywać Frankowiczów. BNP Paribas stara się w ten sposób zabezpieczyć, na wypadek gdy orzecznictwo w Polskich Sądach zacznie podążać za wytycznymi TSUE i wprowadzi bieg 3 letniego terminu przedawnienia od momentu pozwania banku.

Obecnie po wygraniu sprawy frankowej z bankiem BNP Paribas (98% przypadków), następuje wzajemne rozliczenie się kredytobiorcy i banku zgodnie z teorią dwóch kondykcji. Oznacza to, że świadczenia banku i Frankowicza są niezależne — najpierw bank oddaje wszystkie wpłacane przez Frankowicza raty, a następnie występuje do niego o zwrot wypłaconej kwoty kredytu — bez marż, odsetek i prowizji stąd mowa o tym, że Frankowicze, którzy wygrali z bankiem mają “darmowy kredyt”

Obecnie jednak część Frankowiczów może zyskać “darmowe mieszkanie”. Roszczenia banku przedawniają się po 3 latach. Do tej pory termin ten był liczony od momentu napisania przez Frankowiczów oświadczenia, że rozumieją konsekwencje unieważnienia umowy kredytu CHF. TSUE stwierdziło jednak, że takie oświadczenie to zbędny wymysł i nie jest ono do niczego potrzebne, ponieważ zastosowanie mają tutaj ogólne przepisy prawa. Jako konsekwencja wyroku TSUE, bardzo możliwe staje się, że termin przedawnienia w przypadku banków zacznie być liczony od momentu, gdy Frankowicz złożył pozew. W takim wypadku banki mogą stracić dziesiątki miliardów złotych.

Np. jeżeli Frankowicze pozwali bank PKO BP w 2019 roku, a do końca 2023 roku bank nie złożył przeciwko nim pozwu o zwrot należnego mu kapitału, jego roszczenia ulgną przedawnieniu tzn. bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone mu raty, ale utraci prawo do żądania zwrotu wypłaconego kapitału. Choć taki scenariusz brzmi nierealistycznie w świetle prawa jest bardzo możliwy w związku z tym BNP Paribas Bank, zaczyna pozywać Frankowiczów o zwrot kapitału, ponieważ obawia się, że jeżeli nie zrobi tego w terminie do 3 lat od tego jak sam został pozwany (liczą się pełne lata), jego roszczenia mogą ulec przedawnieniu, co będzie oznaczało dla banku niewyobrażalne wręcz koszta, a dla Frankowiczów darmowe mieszkania.

Czytaj także: Sąd Najwyższy wznawia pracę nad uchwałą frankową

Frankowicze Kancelaria

BNP Paribas bank — waloryzacja kapitału kredytu

Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku jasno wskazał, że bankom nie należy się roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, co oczywiście dotyczy także banku BNP Paribas.  TSUE w swojej wypowiedzi jasno podkreśliło, że bankom nie należy się żadna dodatkowa opłata od Frankowiczów, bez względu na to czy banki próbują ją nazwać wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału, waloryzacją wypłaconej kwoty kredytu, czy innym fantazyjnym określeniem — nie mogą domagać się od Frankowiczów nic poza samą wypłaconą kwotę. 

Dodatkowo Frankowiczom przysługują odsetki — od momentu wezwania banku do zapłaty lub od momentu złożenia oficjalnego pozwu, przez co w sprawach toczących się 3, a nawet 4 lata, Frankowicze zyskają dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, tytułem odsetek ustawowych.

Właśnie ze względu na rosnące odsetki BNP Paribas bank podpisał głośną ugodę z francuskimi Frankowiczami: BNP Paribas przegrywa sprawę o kredyt frankowy we… Francji.

Ostatnie wyroki TSUE mogą skłonić w końcu BNP Paribas bank do zaproponowania także polskim Frankowiczom sprawiedliwych ugód, ponieważ te proponowane obecnie to zaledwie 25-30% tego co mogą zyskać Frankowicze na wygranej z bankiem BNP.

Kancelaria adwokacka Rajkowska

Jeżeli pozwał Cię BNP Paribas bank nie zostawiaj tej sprawy samej sobie. Zgłoś się do doświadczonych adwokatów z kancelarii prawnej Rajkowska i odkryj co możemy dla Ciebie zrobić.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM