BGŻ / BNP Paribas kredyt frankowy

BNP Paribas kredyt frankowy

BNP Paribas kredyt frankowy, to jeden z najbardziej zawile skonstruowanych kredytów frankowych na Polskim rynku. Paradoksalnie to dobra wiadomość, dla Frankowiczów, ponieważ występują w nim niedozwolone klauzule, które będą mogły posłużyć jako podstawa do unieważnienia kredytu lub jego odfrankowienia. Wcześniejsza nazwa banku to Bank Gospodarki Żywnościowej – BGŻ BNP Paribas SA i to pod tą nazwą bank udzielał kredytów frankowych opartych na „Regulaminie Kredytu Hipotecznego i Budowlanego”. Ze względu na konstrukcję kredytu, to bez wątpienia kredyt denominowany – saldo zadłużenia Frankowicza zostawało wyrażone we franku szwajcarskim, ale wypłata kredytu i spłata jego rat odbywała się już w złotym. Klient wiedział jaką kwotę otrzyma w momencie wypłaty kredytu, ale nie wiedział jaką kwotę przyjdzie mu ostatecznie spłacić.

BNP Paribas oferuje ugody frankowe

BNP Paribas przedstawił ugody frankowe ponad 4 tysiącom swoich klientów, jednak na ugodę z bankiem zdecydowało się niecałe 20 % Frankowiczów. Związane jest to z faktem, że umowy frankowe zawierają wiele niedozwolonych klauzul i mogą zostać anulowane. Anulowanie umowy, jeżeli dojdzie do skutku i zostanie poparte prawomocnym wyrokiem Sądu, jest dużo bardziej opłacalne dla Frankowicza, niż jakakolwiek forma ugody. Oczywiście istnieje ryzyko przegrania sprawy z bankiem, ale nie jest ono duże – ponad 95% Frankowiczów w 2022 roku wygrało swoją sprawę z bankiem. Właśnie dlatego osoby decydujące się na ugody frankowe z bankiem BGŻ/BNP Paribas, są w mniejszości.

BNP Paribas kredyt frankowy – niedozwolone klauzule

BNP Paribas kredyt frankowy, to kredyt denominowany. W umowie występują typowe niedozwolone klauzule, ale zaserwowane nam w nietypowy, zaplątany sposób. Po sposobie, w jaki działał bank, widzimy, że kredyty frankowy były wypłacane w złotych po kursie kupna, ustalanym jednostronnie przez bank. Spłata rat również odbywała się według tabeli bankowych. Tak jak w kredytach frankowych w innych bankach. Ale jeżeli wczytamy się w regulamin, okazuje się, że jest on pełen wewnętrznych sprzeczności. Np. Raz mówi, że kredyty wypłacane i spłacane w złotych są udzielne w złotych, tak jakby w umowie nie było nigdy franka szwajcarskiego, a raz twierdzi, że kredyt w walutach wymienialnych musi być wypłacany i spłacany w złotych. Jeżeli chodzi o ustalanie kursu przy pomocy tabel bankowych, to w regulaminie znajduje się tylko zapis o „kursach obowiązujących w banku”, bez żadnego sprecyzowania czym są te kursy i skąd bank je bierze.  Samowolne ustalanie wysokości kursu kupna i sprzedaży przez bank, rażąco narusza interes klienta i zalicza się do niedozwolonych klauzul. 

Najnowszy wpis na blogu: Niedozwolone klauzule w kredytach frankowych

BGŻ S.A / BNP Paribas ugoda z Frankowiczami — co można w niej znaleźć

BGŻ S.A / BNP Paribas rozpoczął program ugody z Frankowiczami już w czerwcu 2021 roku. Ugody proponowane przez bank są dość standardowe, tzn. Ma odbyć się przewalutowanie kredytu z franka na złotego po ustalonym przez bank kursie, zwiększenie marży i zamiana oprocentowania LIBOR3M na WIBOR3M. Takie podejście do ugód sprawia, że są one przede wszystkim korzystne dla BNP Paribas, a nie dla Frankowiczów. W dodatku zamiana stopy oprocentowania LIBOR3M na WIBOR3M może się okazać dla kredytobiorców fatalna w skutkach. Z powodu rosnącej inflacji, podnoszone są stopy procentowe. W związku z tym rośnie takę oprocentowanie WIBOR3M kredytów złotowych. W efekcie, jeżeli zrealizuje się czarny scenariusz, po przewalutowaniu kredytu i przy wzroście stopy procentowej o kilka procent, rata kredytu może być nawet wyższa, niż ta płacona we frankach. Sytuacja jest tutaj bardzo dynamiczna – więcej o tym można przeczytać w artykule: ugody banków z Frankowiczami. Zarząd BNP Paribas Bank Polska w IV kwartale przeznaczył na rezerwy frankowe dodatkowe 580 mln złotych, zwiększając je do 1,3 mld złotych, co ma pokryć program ugód i straty związane z przegranymi w Sądach procesami frankowymi.

Kredyt frankowy – jak pozbyć się problemu

BGŻ / BNP Paribas kredyt frankowy można unieważnić. Pierwszym krokiem, aby to zrobić, jest kontakt z rzetelną kancelarią prawną, poprzez formularz na dole strony lub stronę główną. Adwokat przeanalizuje umowę frankową, sprawdzi jakie niedozwolone klauzule w niej występują, jakie są szanse na wygraną z bankiem i ile można od banku odzyskać. Przedstawi także ofertę dalszej współpracy z kancelarią.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM