Biznes w mieszkaniu na kredyt frankowy

W kupionej na kredyt CHF nieruchomości można prowadzić biznes i dalej pozwać bank

Choć to wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku, zdominował przestrzeń medialną to 8 czerwca TSUE wydało wyrok w sprawie C-570/21, który jednoznacznie stwierdza, że Frankowicz może prowadzić własną działalność gospodarczą w nieruchomości kupionej za pośrednictwem kredytu CHF i nie pozbawia go to ochrony, jaka przysługuje konsumentom na mocy dyrektywy 93/13 i w efekcie także może pozwać bank i unieważnić swoją umowę.

Oznacza to, że Sądy są zobowiązane dokładnie badać okoliczności zaciągnięcia kredytu i podział pożyczonego kapitału na działalność zawodową i poza zawodową. W praktyce Frankowicze, którzy prowadzili działalność gospodarczą w mieszkaniu lub wynajmowali mieszkanie przez pewien okres czasu, powinni być uwzględnieni jako konsumenci, w przypadku gdy wykorzystanie mieszkania nie dominowało znacząco nad celami mieszkaniowymi kredytobiorcy.

Ułatwi to takim osobom możliwość pozwania banku ze względu na niższe koszty procesu oraz zwiększy ich szansę na wygraną, ponieważ Frankowicze ze statusem konsumenta wygrywają 98% swoich spraw, podczas gdy Frankowicze przedsiębiorcy, wciąż wygrywają większość swoich spraw, ale nie w aż tak imponującej liczbie jak 98%. W przypadku Frankowiczów bez statusu konsumenta koniecznie trzeba skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej.

Czytaj także: Bankructwo Getin Banku – kredytobiorcy mogą odzyskać swoje pieniądze

Pozwanie banku o kredyt we frankach

Pozwanie banku o kredyt we frankach jest stosunkowo proste. Należy skonsultować się z adwokatem, przygotować zaświadczenia z banku o spłacie rat kredytu. Sama sprawa może jednak trwać nawet kilka lat, ze względu na ogromne kolejki w Polskich Sądach, dlatego nie warto czekać i lepiej już dzisiaj zainteresować się pozwaniem banku.

Jeżeli chcesz pozwać bank z jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w Polsce — kancelarią Rajkowska, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM