Bezwględna nieważność umowy frankowej

Bezwzględna nieważność umowy frankowej – co to znaczy ?

Bezwzględna nieważność umowy frankowej, polega na uznaniu umowy za nieważną, ze względu na jej sprzeczność z naturą kredytu hipotecznego, a nie ze względu na zawarte w niej niedozwolone klauzule, tak jak miało to miejsce wcześniej. Jest to kolejna z bardzo pozytywnych interpretacji Sądu Najwyższego w sprawie Frankowiczów (uchwała z dnia  28 kwietnia 2022 roku III CP 40/22). Taka interpretacja Sądu Najwyższego, sprawia, że dużo większą szansę na unieważnienie kredytu frankowego będą mieli przedsiębiorcy Frankowi, a postępowania w przypadku konsumentów mogą przyśpieszyć.

Na czym polega bezwzględna nieważność umowy frankowej — wyjaśniamy:

Zgodnie z kodeksem cywilnym, umowa prawna sprzeczna z ustawą lub mająca na celu jej obejście jest nieważna. W świetle prawa bankowego, kredytobiorca, powinien być obciążony przez bank jedynie kosztem odsetek oraz prowizji, a kwota kredytu, powinna być w umowie jasno określona. W przypadku kredytu frankowego kredytobiorca zostaje narażony na ryzyko zmiany kursu walutowego i nie wie jaką kwotę kredytu przyjdzie mu spłacić. Dodatkowo bank pobiera opłaty, za koszty przewalutowania spłacanej raty — tzw spread, który wynosi kilka, a czasami nawet kilkanaście procent. W większości umów frankowych próżno szukać, na jakich zasadach bank w ogóle ustala kurs franka szwajcarskiego i spread walutowy. Konstrukcja kredytu frankowego, przypomina więc dużo bardziej swap walutowo — procentowy, a nie kredyt hipoteczny. Właśnie dlatego, Sąd Najwyższy, zinterpretował kredyt frankowy jako niezgodny z warunkami kredytu hipotecznego, czyli jako umowę prawną sprzeczną z ustawą – co skutkuje tzw. bezwzględną nieważnością umowy frankowej. Niestety, Frankowicze nie mogą liczyć na to, że ich problem rozwiąże się sam i by uzyskać unieważnienie kredytu frankowego, muszą pozwać bank indywidualnie. By to zrobić, warto zwrócić się do doświadczonej kancelarii prawnej.

Czytaj także: Pozew przeciwko bankowi – wakacje to idealny moment

Bezwględna nieważność umowy frankowej

Kancelaria prawna pomoże Frankowiczom pozbyć się kredytu

Jeżeli interesuje Cię bezwzględna nieważność umowy frankowej, nie zwlekaj i zgłoś się do kancelarii Rajkowska już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Pamiętaj, że warto się pośpieszyć, bo wraz z rosnącą gwałtownie ilością pozwów frankowych, czas oczekiwania na rozprawę znacząco się wydłuży.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM