Bankructwo Getin Banku

Bankructwo Getin Banku – kredytobiorcy mogą odzyskać swoje pieniądze

Bankructwo Getin Banku to duży problem, ale jeżeli kredytobiorcy zaczną działać już teraz, to nadal mogą odzyskać swoje pieniądze. Krajowe Sądy już wysłały do TSUE, listę pytań prejudycjalnych związanych z upadłością banku.

Po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 roku wprawdzie możliwe będzie zabezpieczenie roszczeń Frankowiczów, ale wciąż otwarte zostaje pytanie, co w przypadku, gdy po wygranej sprawie, bank oddając wszystkie wpłacone raty będzie musiał oddać Frankowiczowi większą kwotę niż kwota wypłaconego kredytu ?

Właśnie tę kwestię mają rozstrzygnąć pytania do TSUE. Jeżeli Trybunał uzna, że podczas restrukturyzacji banku naruszone zostało prawo, to odszkodowanie za kredyt w Getin Banku, wypłaci kredytobiorcom Skarb Państwa lub Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Sytuacja związana z Getinem jest rozwojowa i cały czas monitorowana przez adwokatów.

W dniu 20.07 2023 roku Getin Bank ogłosił upadłość. Oznacza to, że Frankowicze mają tylko 30 dni na zgłoszenie swoich roszczeń. Rozpoczał się swoisty wyścig z czasem. Szczegóły można przeczytać w innym naszym artykule: Frankowicze Getin Bank – Upadłość – Najnowsze Wiadomości

Trudna sytuacja kredytobiorców Getin Banku a TSUE

Restrukturyzacja Getin Banku, polega na pozostawieniu “toksycznych” kredytów frankowych w Getinie i przeniesieniu wszystkich “opłacalnych” dla banku umów do struktur Velo Banku, a następnie ogłoszeniu upadłości Getin Banku. W ten sposób rząd planuje pozbyć się problemu. Zdaniem prawników jest to działanie niezgodne z prawem, ponieważ analogiczne metody mogłyby użyć inne banki — wydzielenie kredytów frankowych do podmiotu ogłaszającego upadłość i przetransferowanie zyskownych aktywów do nowego banku, kosztem konsumentów, bez żadnych konsekwencji.

Jeżeli TSUE, przyzna rację prawnikom, to odszkodowania Frankowiczom z getin Banku będzie płacił Skarb Państwa lub Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Warto przypomnieć, że sprawy o kredyty frankowe toczą się przeciwko Getinowi normalnym trybem — można składać pozwy, uzyskać zabezpieczenie powództwa w postaci zawieszenia spłaty rat i unieważnić umowę, co jest najlepszy rozwiązaniem. Dlatego nie warto czekać na orzeczenie TSUE i lepiej jak najszybciej pozwać bank.

Czytaj także: Ugoda lepsza niż proces? – desperacka kampania banków w obliczu TSUE

Od ogłoszenia upadłości, kredytobiorca ma tylko 30 dni na zgłoszenie do syndyka swoich wierzytelności - inaczej przepadną

W przypadku Getin Banku warto działać szybko. Po oficjalnym ogłoszeniu upadłości przez bank, które spodziewane jest jesienią tego roku (nie jest to oficjalna data), kredytobiorcy będą mieli tylko 30 dni na zgłoszenie swoich wierzytelności.

Dlatego warto już dziś skonsultować się z kancelarią Rajkowska, by zawczasu przygotować się na ten rozwój wypadków. Sprawy związane z bankructwem podmiotów finansowych zawsze są skomplikowane i często bywa w nich tak, że szybkość działania przekłada się bezpośrednio na ilość odzyskanych aktywów.

Żeby umówić konsultacje, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM