Banki pozywają Frankowiczów

Banki pozywają Frankowiczów – co robić w takiej sytuacji ?

Banki masowo pozywają Frankowiczów, co jest konsekwencją orzeczeń TSUE z 2023 roku. Banki robią to w obawie przed faktem, że ich kapitał ulegnie przedawnieniu i stracą kolejne dziesiątki miliardów złotych na rzecz Frankowiczów.

Po wygranej sprawie frankowej (a warto przypomnieć, że Frankowicze wygrywają aż 97% spraw), Sąd nakazuje bankowi i kredytobiorcy wzajemne rozliczenie się według tzw. teorii dwóch kondykcji. Oznacza to, że najpierw bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie musi wystąpić, by Frankowicz oddał mu wypłacony kapitał — bez marż, odsetek i prowizji. Dlatego wygrana z bankiem jest taka opłacalna — Frankowicz przez lata zmuszony był spłacać zawyżone nawet dwukrotnie raty, często okaże się więc, że oddał do banku więcej niż pożyczył, bo bank może domagać się jedynie samej kwoty, którą pożyczył, z dnia jej wypłaty.

Terminy przedawnienia dla przedsiębiorcy, którym jest bank i konsumenta znacząco się różnią. Dla banku są to jedynie 3 lata dla kredytobiorcy 6. W świetle nowych orzeczeń może dojść do sytuacji, że Frankowicz pozwał bank pod koniec 2020 roku, a na początku 2024 uzyskał korzystny wyrok. Jeżeli bank w międzyczasie nie wystąpił o zwrot należnego mu kapitału, a od momentu złożenia pozwu/reklamacji do wygrania sprawy frankowej minęło więcej niż 3 lata, to jego roszczenia się przedawnią. Frankowicz odzyska wszystkie wpłacone przez niego raty, a bank zostanie z niczym.

Ten scenariusz, choć jeszcze niedawno wydawał się zupełnie abstrakcyjny, to dziś po wyrokach TSUE z 2023 roku, może zacząć się spełniać. Banki, by uniknąć takiego rozwiązania, zaczynają masowo pozywać Frankowiczów o zwrot kapitału, ponieważ składając takie roszczenia, przerywają bieg terminu przedawnienia swoich roszczeń. Frankowicze nie powinni więc zbytnio obawiać się pozwów ze strony banków, ale mimo to należy skonsultować się z adwokatem od spraw frankowych, ponieważ banki mogą próbować “wykiwać” Frankowiczów, w końcu gra toczy się o dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych dla każdej, pojedynczej umowy, co w skali wszystkich kredytobiorców banku daje miliardy złotych.

Frankowicze Kancelaria

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału — czy należy się bankom?

Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku jasno wskazał, że bankom nie należy się roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. W efekcie banki zaczęły pozywać Frankowiczów o waloryzację udzielonej kwoty kredytu. Grudniowe wyroki TSUE, potwierdziły jednak, że po przegranej sprawie frankowej bankom nie należą się żadne dodatkowe pieniądze, ponieważ są one odpowiedzialne za niewłaściwą konstrukcję umowy i jest to kara, jaką muszą ponieść. Nie ma tu znaczenia, czy banki nazywają tę opłatę wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z kapitału, czy waloryzacją kapitału jest ona bezprawna i nienależna.

Mimo to, banki pozywając Frankowiczów, często dalej próbują straszyć ich takimi opłatami. Uważamy, że cel takich działań jest dość oczywisty, mianowicie jest to próba skłonienia kredytobiorcy do zawarcia ugody frankowej, która jest korzystna przede wszystkim dla banku. Banki przegrywają 97% spraw frankowych ze statystycznego punktu widzenia, każda zawarta ugoda to dla nich ogromne oszczędności w porównaniu z tym co musiałyby zapłacić w przypadku przegranej.

Czytaj także: Santander Bank Polska (BZ WBK) – nowe ugody frankowe

Banki masowo pozywają Frankowiczów

W związku z powyższymi faktami banki rozpoczęły masowe pozywanie Frankowiczów, by zapewnić sobie przerwanie terminu biegu przedawnienia. W przypadku gdy Frankowicz otrzyma pozew od banku nie warto panikować, ale i tak należy zwrócić się do kancelarii prawnej po poradę, ponieważ mimo tego, że prawo jest po stronie Frankowiczów to i tak na pozew należy przygotować rzetelną, merytoryczną odpowiedz.

W Sądach jest już ponad 150 tysięcy pozwów przeciwko bankom, przy takiej liczbie nie każdy Frankowicz otrzyma pozew od banku, ponieważ mogą one po prostu nie zdążyć z biurokracją, przez co część roszczeń banków zapewne ulegnie przedawnieniu.

Czytaj także: Bank PKO BP pozywa Frankowiczów

Kancelaria prawna Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię odpowiedz na pozew jak złożył przeciwko Tobie bank, skontaktuj się z kancelarią adwokacką Rajkowska, jedna z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju i miej pewność, że Twoja sprawa jest we właściwych rękach.

Jeżeli to Ty chcesz pozwać bank o unieważnienie kredytu frankowego i odzyskać nadpłacone pieniądze, nie czekaj dłużej, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM