PKO BP pozywa Frankowiczów

Bank PKO BP pozywa Frankowiczów

Bank PKO BP w obawie, że po ostatnich orzeczeniach TSUE jego roszczenia dotyczące kapitału mogą się przedawnić pozywa Frankowiczów. Po wyrokach TSUE z końca 2023 roku istnieje duża szansa, że jeżeli od pozwania przez Frankowicza banku PKO BP, minęło więcej niż 3 lata, a w tym czasie banki nie podjął żadnych kroków zabezpieczających swoje roszczenia — mogą one ulec przedawnieniu.

Obecnie po wygraniu sprawy frankowej z bankiem PKO BP (98% przypadków), następuje wzajemne rozliczenie się kredytobiorcy i banku zgodnie z teorią dwóch kondykcji. Oznacza to, że świadczenia banku i Frankowicza są niezależne — najpierw bank oddaje wszystkie wpłacane przez Frankowicza raty, a następnie występuje do niego o zwrot wypłaconej kwoty kredytu — bez marż, odsetek i prowizji stąd mowa o tym, że Frankowicze, którzy wygrali z bankiem mają “darmowy kredyt”

Obecnie jednak część Frankowiczów może zyskać “darmowe mieszkanie”. Roszczenia banku przedawniają się po 3 latach. Dp tej pory termin ten był liczony od momentu napisania przez Frankowiczów oświadczenia, że rozumieją konsekwencje unieważnienia umowy kredytu CHF. TSUE stwierdziło jednak, że takie oświadczenie to zbędny wymysł i nie jest ono do niczego potrzebne, ponieważ zastosowanie mają tutaj ogólne przepisy prawa. Jako konsekwencja wyroku TSUE, bardzo możliwe staje się, że termin przedawnienia w przypadku banków zacznie być liczony od momentu, gdy Frankowicz złożył pozew.

Np. jeżeli Frankowicze pozwali bank PKO BP w 2019 roku, a do końca 2023 roku bank nie złożył przeciwko nim pozwu o zwrot należnego mu kapitału, jego roszczenia ulgną przedawnieniu tzn. bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone mu raty, ale utraci prawo do żądania zwrotu wypłaconego kapitału. Choć taki scenariusz brzmi nierealistycznie w świetle prawa jest bardzo możliwy w związku z tym Bank PKO BP, zaczyna pozywać Frankowiczów o zwrot kapitału, ponieważ obawia się, że jeżeli nie zrobi tego w terminie do 3 lat od tego jak sam został pozwany (liczą się pełne lata), jego roszczenia mogą ulec przedawnieniu, co będzie oznaczało dla banku niewyobrażalne wręcz koszta, a dla Frankowiczów darmowe mieszkania.

Czytaj także: Czy w Polsce są banki zagrożone upadłością tak jak w przypadku Getina?

Frankowicze Kancelaria

Bank PKO BP — wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku jasno wskazał, że bankom nie należy się roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, co oczywiście dotyczy także banku PKO BP.  TSUE w swojej wypowiedzi jasno podkreśliło, że bankom nie należy się żadna dodatkowa opłata od Frankowiczów, bez względu na to czy banki próbują ją nazwać wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału, waloryzacją wypłaconej kwoty kredytu, czy innym fantazyjnym określeniem — nie mogą domagać się od Frankowiczów nic poza samą wypłaconą kwotę. 

Dodatkowo Frankowiczom przysługują odsetki — od momentu wezwania banku do zapłaty lub od momentu złożenia oficjalnego pozwu, przez co w sprawach toczących się 3, a nawet 4 lata, Frankowicze zyskają dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, tytułem odsetek ustawowych.

Ostatnie wyroki TSUE mogą skłonić w końcu bank PKO BP do zaproponowania Frankowiczom sprawiedliwych ugód, ponieważ te proponowane obecnie to zaledwie 25-30% tego co mogą zyskać Frankowicze na wygranej z bankiem PKO BP.

Kancelaria adwokacka Rajkowska

Jeżeli pozwał Cię bank PKO BP i nie wiesz co z tym zrobić skontaktuj się z profesjonalistami z kancelarii adwokackie Rajkowska i zapoznaj się naszą ofertą.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony i przekonaj się jak możemy Ci pomóc.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM