Frankowicze wygrywają z bankami

3 najważniejsze powody dla których Frankowicze wygrywają w Sądach

Frankowicze wygrywają obecnie 98% swoich spraw z bankami. To znakomity wynik, który potwierdza, że to kredytobiorcy frankowi mają rację. Dzieje się tak ze względu na wiele istotnych czynników, z których 3 można uznać za najważniejsze.

Po pierwsze, umowy frankowe zawierają niedozwolone klauzule, co jest podstawą do stwierdzenia nieważności kredytu. W Unii Europejskiej istnieje dyrektywa 93/13, która ma na celu ochronę praw konsumenta przed nieuczciwymi zapisami w umowach. Dyrektywa obowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE. W umowach kredytowych banki zawarły szereg zapisów, które są sprzeczne z tą dyrektywą. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj, chociażby spread walutowy. Przy wypłacie kredytu w polskich złotych, banki przeliczały CHF na PLN po kursie sprzedaży, ale podczas spłacania rat kredytu, Frankowicz płacił w złotówkach, które wymieniane były na CHF po kursie kupna. Kurs kupna był przez bank zawyżany, a kurs sprzedaży zaniżany, przez co bank osiągał dodatkowe korzyści kosztem kredytobiorcy. Bank samowolnie ustalał kursy wymiany CHF do PLN, mimo że w umowie nie było o tym mowy. Szacunkowo, podnosiło to koszty kredytu o ponad 10%, ale teoretycznie gdyby bank chciał mógłby ustalić tak wysokie stawki przewalutowania, że koszt kredytu wzrósłby nawet o 300%, oczywiście wtedy z pewnością musiałby liczyć się z licznymi pozwami, dlatego bank wybrały metodę małych kroków, która przy dużej liczbie udzielonych kredytów i tak owocowała dodatkowymi miliardami. Na nieszczęście banków kurs CHF do PLN wzrósł dwukrotnie i umowy kredytowe zostały dokładnie prześwietlone przez specjalistów, gdzie okazało się, że spread walutowy to tylko czubek góry lodowej, ponieważ banki prawdopodobnie  nigdy nie miały franka szwajcarskiego, w którym udzielały kredytów, był to więc kredyt złotowy z pseudo indeksacją. 

Po drugie, jasne orzecznictwo. Od 2019 roku, mamy już kilka ważnych wyroków TSUE, które potwierdzają, że to Frankowicze mają rację i należy się im ochrona prawna. TSUE potwierdził, że umowy powinny zostać rozwiązane i dopóki kredytobiorca nie wyrazi zgody, to umowa nie może zostać podtrzymana w mocy poprzez podpisanie aneksu, tak jak to miały w planach niektóre banki. Dodatkowo bank mogą pozwać także osoby, które już spłaciły kredyt we frankach. W obliczu takich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polskie Sądy nie miały wyjścia i musiały dostosować swoje orzecznictwo do europejskich standardów. Można to dostrzec na przestrzeni ostatnich lat, kiedy Frankowicze przed 2019 rokiem wygrywali około 50% swoich spraw, rok później około 90% a obecnie aż 98%. Niestety wciąż istnieje pewne grono Sędziów, na szczęście coraz mniejsze, które albo nie rozumie, albo nie respektuje wyroków Trybunału, przez co niektóre sprawy frankowe trwają wiele lat, ponieważ od negatywnych wyników trzeba odwoływać się  do Sądu Najwyższego.

Po trzecie, bardzo dobrze przygotowane kancelarie do prowadzenia spraw z bankami. W Polsce jest ponad 1 milion Frankowiczów, dlatego przy tak szerokim rynku kancelarie prawne mogły przystosować swoje działanie, tylko i wyłącznie do prowadzenia spraw frankowych. Kancelarie, które skupiają się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy, mają bardzo głęboką wiedzę na dany temat i co ważniejsze, ogromne doświadczenie wynikające z ilości przeprowadzonych spraw frankowych. W taki przypadku kancelarie doskonale wiedzą czego się spodziewać i jak poprowadzić daną sprawę, by ją wygrać. Oczywiście mowa tu o kancelariach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych, ponieważ jest wiele kancelarii, które są kancelariami tylko z nazwy, a stoi za nimi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Dlatego wszystkim Frankowiczom, chcącym pozwać bank, radzimy bezpośrednią rozmowę z adwokatem czy też radcą prawnym, który będzie prowadził jego sprawę, ponieważ spółki z o.o. bardzo często do “pozyskiwania” klientów wykorzystują pośredników, obiecujących złote góry, którzy nawet nie wiedzą, na czym polega sprawa frankowa, a po podpisaniu z nimi umowy, sprawa Frankowicza trafia do słabo opłacanych stażystów. Dlatego warto skorzystać z doświadczonej kancelarii prawnej, prowadzonej przez adwokata, z dobrymi opiniami.

Czytaj także: Czym jest spread w kredytach frankowych ?

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie czekaj dłużej i już dziś skonsultuj się z kancelarią Rajkowska, prowadzoną przez adwokat Urszulę Rajkowską. Oferujemy kompleksową pomoc Frankowiczom.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM