Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, poinformował za pośrednictwem Twittera, że kolejny wyrok TSUE w sprawie C-520/21, zwanej potocznie sprawą o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, zapadnie 15 czerwca 2023 roku o godzinie 09:30. Wcześniej, w lutym tego roku, poznaliśmy opinię Rzecznika Generalnego TSUE.
Jeżeli kolejny wyrok TSUE będzie zgodny z opinią Rzecznika, to Frankowicze nie będą musieli zwracać bankom ani złotówki dodatkowej opłaty za kredyt, a wręcz w niektórych przypadkach, roszczenie banku częściowo się przedawni.
Taki wyrok TSUE, byłby kolejnym milowym krokiem w drodze do sprawiedliwości, ponieważ zachęciłby Frankowiczów, którzy obawiają się banków, do składania pozwów. Frankowicze już obecnie wygrywają 97% spraw, ale banki starają się stworzyć wokół kredytów frankowych atmosferę niepewności, która sprawiła, że do tej pory tylko co czwarty Frankowicz pozwał bank.
Dlatego korzystny wyrok TSUE skłoni zapewne kredytobiorców frankowych do rozpoczęcia kolejnej fali pozwów. Obecnie część klientów kancelarii Rajkowska, wstrzymuje się z pozwem, właśnie do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii opłaty za korzystanie z kapitału.
Czytaj także: Jakie banki udzielały kredytów frankowych?
Wyrok TSUE a pozwanie banku
Orzecznictwo w sprawach frankowych jest już ugruntowane w Polskim Sądownictwie i kolejny wyrok TSUE raczej tylko je utrwali, nie spodziewamy się, że wprowadzi istotne zmiany. Zgodnie z przepisami prawa, wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału nie należy się bankom, to one skonstruowały umowę w niewłaściwy sposób i odpowiadają za jej nieważność. Z drugiej strony, na tej samej zasadzie, Frankowicz mógłby domagać się opłaty za to, że bank korzystał z jego kapitału – wpłaconych rat.
Cała sprawa jest więc w pewien sposób niedorzeczna i była sztucznie rozdmuchiwana przez banki, żeby odciągać Frankowiczów od procesu, ale po wyroku TSUE, który ma zapaść 15.06.2023 roku spodziewamy się, że więcej Frankowiczów ruszy po sprawiedliwość.
Dlatego nie warto czekać i lepiej pozwać bank przed nadchodzącą falom pozwów, ponieważ kolejki do rozstrzygnięcia spraw frankowych rosną w oczach. W sądach jest już ponad 100 tysięcy takich spraw, a czas potrzebny na ich rozstrzygnięcie to średnio 3 lata (oczywiście to tylko średnia, są sprawy kończące się po pół roku i trwające 5 lat, wiele zależy tu od Sędziego, który prowadzi sprawę i złożoności sprawy frankowej).
Kancelaria Rajkowska - pozwij bank
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Żurawia 26 (po umówieniu wizyty)
Warszawa -
Święty Marcin 29 (po umówieniu wizyty)
Poznań - 513 831 091